Wakacyjne warsztaty artystyczne - podsumowanie

Dodano: 16 września 2021

Wakacyjne warsztaty artystyczne dla najmłodszych czytelników biblioteki odbywały się popołudniami w lipcowe i sierpniowe czwartki. Zajęcia literackie, plastyczne i muzyczne tematycznie zostały powiązane z popularnymi wśród dzieci postaciami z bajek, legend i opowieści, jak Kicia Kocia, Żubr Pompik, Basia czy Smok Wawelski.

Bohaterem naszego pierwszego spotkania był Żubr Pompik z historii Tomasza Samojlika o żubrzej rodzinie i jej wyprawach do polskich parków narodowych. W książce „Zachłanna mewa” Pompik wyrusza do Słowińskiego Parku Narodowego, znanego z piaszczystych plaż, wydm, jezior przybrzeżnych i ... mew. Właśnie te ptaki uznawane są za symbol parku. Nasze czwartkowe warsztaty rozpoczęliśmy od wyprawy do pobliskiego parku, gdzie rozpoznawaliśmy gatunki drzew i roślin. W plenerze zapoznaliśmy się z fragmentami książki „Zachłanna mewa”, zaś po powrocie do biblioteki, stworzyliśmy ilustracje Słowińskiego Parku Narodowego, przy okazji poszerzając swoją wiedzę o nadmorskich roślinach i zwierzętach. W czasie kolejnych zajęć, tym razem z lekturą „Basia i piknik”, wybraliśmy się do parku na prawdziwy piknik, gdzie wysłuchaliśmy fragmentów książki Zofii Staneckiej, śpiewaliśmy i braliśmy udział w zabawach muzycznych i sportowych. Bohaterem następnych warsztatów był Smok Wawelski – ważna postać z legend krakowskich. Tym razem zabawę rozpoczęliśmy od przypomnienia legendy o smoku – od obejrzenia historii w przedstawieniu Teatrzyku Kamishibai. Narratorem w sztuce mógł zostać każdy chętny. Resztę zajęć zajęło nam wykonanie ogromnego smoka z tektury i ozdobienie go kawałkami kolorowej bibuły. W tak powstałej, gotowej fotobudce robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Podczas ostatnich zajęć towarzyszyła nam Kicia Kocia, bohaterka tekstu „Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny”. Najpierw udaliśmy się do sali audytoryjnej RCKB, gdzie mieliśmy okazję stanąć i zaśpiewać na profesjonalnej scenie – chociaż bez publiczności. Każdy, kto chciał, mógł pobrać szybką lekcję gry na perkusji od pana Krzysztofa Szydłowskiego, muzyka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Na zakończenie zajęć dzieci rozpoznawały instrumenty muzyczne na podstawie wydawanych przez nich dźwięków oraz grały na wykonanych domowym sposobem marakasach.

Wakacyjne warsztaty artystyczne w bibliotece dla dzieci były okazją do spędzenia czasu z rówieśnikami, zdobycia nowych umiejętności i wiedzy oraz do wykorzystania ich w praktyce.