Brzesko: łączy nas pamięć

Dodano: 4 października 2021

Ubiegły weekend upłynął w Brzesku pod znakiem wspomnień o nieobecnych sąsiadach. W sobotę 2 października na prelekcje historyczne i film dokumentalny zaprosiła Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku.

Wydarzenie rozpoczęło się jednak w murach Muzeum Regionalnego, gdzie o godz. 16:00 otwarto nową wystawę składającą się ze zdjęć Schaje Weissa. Już o 17:00 rozpoczęły się prelekcje pod wspólnym tytułem: „Okruchy pamięci : z historii Galicyjskich Żydów” przypominające historię Żydów w Galicji, Brzesku i Borzęcinie.

Referatem „Żydzi w Galicji. Szkic historyczny” rozpoczął cykl wykładów Adam Bartosz – etnograf, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie w latach 1980–2012 specjalizujący się w historii Romów i Żydów a także prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

„Zarys historii społeczności żydowskiej w powiecie brzeskim” zaprezentował Michał Loranty – historyk i archiwista.

Bardzo wzruszający obraz jedynego żydowskiego burmistrza miasta Brzeska wypłynął z prelekcji „Henoch Klapholz – zasłużony dla miasta Brzeska”. Klapholz zapisał się w historii odbudowaniem miasta po największym jego pożarze. Sylwetkę tego wielkiego człowieka oraz historię odnowienia macewy na jego grobie przedstawiła Anna Brzyska - prezes Stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia” i współorganizatorka wydarzenia.

Lucjan Kołodziejski - znany brzeskiej publiczności historyk i nauczyciel z Borzęcina poświęcił czas zagadnieniu „Żydowska społeczność Borzęcina (1817-1939)”, kończąc tym cykl wykładów.

Druga część wydarzenia to spotkanie z reżyserami i producentami filmu „Polański. Horowitz. Hometown” – Anną Kokoszką-Romer i Mateuszem Kudłą, którzy opowiedzieli o kulisach jego powstania. Brzeskiej publiczności znana jest wcześniejsza produkcja Mateusza Kudły pt.: „Dov Landau – moje Brzesko”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie i wyrozumiałość dla trudności technicznych podczas projekcji.

Brzesko: łączy nas pamięćBrzesko: łączy nas pamięćBrzesko: łączy nas pamięćBrzesko: łączy nas pamięćBrzesko: łączy nas pamięćBrzesko: łączy nas pamięćBrzesko: łączy nas pamięćBrzesko: łączy nas pamięć