X Miesiąc Papieski

Dodano: 3 listopada 2021

Wraz z końcem października w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku zakończyły się także wydarzenia dziesiątych, jubileuszowych obchodów Miesiąca Papieskiego poświęconych świętemu Janowi Pawłowi II, patronowi Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku. Wzorem lat ubiegłych brzeska biblioteka przygotowała szereg wydarzeń skierowanych do dzieci i dorosłych.

W sali wystawienniczo-odczytowej przez niemal cały miesiąc dostępna do zwiedzania była ekspozycja „Wyszyńskiego I Wojtyły gramatyka życia” zestawiająca zdjęcia archiwalne i cytaty z wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z okazji przypadającego w październiku 2018 roku 70. jubileuszu objęcia przez Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Ekspozycja składa się z 16 plansz zawierających zdjęcia archiwalne i cytaty, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyka życia” jednostek, rodzin, wspólnot i narodów.

Ekspozycja prezentowana była w związku ze 101. rocznicą urodzin Jana Pawła II oraz 120. rocznicą urodzin i 40. rocznicą śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Uchwałą Sejmu i Senatu RP Prymas Stefan Wyszyński jest także jednym z patronów 2021 roku, 12 września odbyły się natomiast uroczystości włączające go w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.

19 października zaprezentowany został spektakl „Bo nie zastąpi Ciebie nikt”. W przedstawieniu przygotowanym pod kierunkiem Andrzeja Gicali wystąpili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzesku. Inspiracją do powstania sztuki stały się słowa hymnu „Bo nie zastąpi Ciebie nikt”, utworu napisanego dla upamiętnienia papieża Jana Pawła II z okazji 100-lecia jego urodzin. W czasie przedstawienia przypomniano fragmenty wywiadu, jaki dzieci z „Ziarna” przeprowadziły z papieżem w 1991 roku, nie zabrakło również wykonania „Barki”– ulubionej pieśni Karola Wojtyły. Spektakl obejrzały dzieci z brzeskich przedszkoli i szkół podstawowych (klasy I-III). Gośćmi honorowymi obecnymi na imprezie byli Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska oraz ks. Józef Drabik, proboszcz Parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.

W tym samym tygodniu, 21 października w sali audytoryjnej odbył się także koncert scholi dziecięcej Ziarenka Nadziei z Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku pt. „Jan Paweł II – dziesięć słów”. Występy młodych chórzystek i chórzystów zachwyciły zgromadzoną publiczność, duże wrażenie robiła także oprawa wizualna koncertu. Podczas występu scholi dyrygował Andrzej Gicala, opiekunami grupy byli także: Daniel Majcher, Justyna Zapiór, Nina Górska oraz ks. Stanisław Chełmecki.

Ziarenka Nadziei są parafialną scholą dziecięcą działającą przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Grupa rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 1998 roku, początkowo jako Chórek Dziecięcy, następnie Mały Chór Wielkich Serc – Ziarenka Nadziei, by ostatecznie przyjąć nazwę Parafialna Schola Dziecięca – Ziarenka Nadziei. Do chórku należą dzieci od zerowej do szóstej klasy szkoły podstawowej. Zdecydowana większość członków chóru stanowią dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, ale są też dzieci z innych brzeskich szkół. Głównym celem i założeniem tej grupy jest formacja dzieci przez wspólne muzyczne działania oraz animowanie śpiewu podczas niedzielnych nabożeństw dla dzieci. Ziarenka biorą udział w różnego rodzaju uroczystościach rocznicowych i okolicznościowych. Schola wydała także pięć płyt: „Dla Jezusa”, „Byśmy Serca Uchylili”, „Matce Miłosierdzia”, „Szukam Ciebie” oraz „Małe, białe dla Jezuska”.

W programie X Miesiąca Papieskiego wśród propozycji dla dzieci znalazły się lekcje biblioteczne „Od Wadowic do Watykanu” poświęcone życiu i działalności papieża Jana Pawła II. W spotkaniach prowadzonych przez cały miesiąc wzięły udział dzieci z przedszkoli w Brzesku oraz uczniowie z klas I-III szkół podstawowych, blisko 200 osób.

Podsumowaniem Miesiąca Papieskiego było uroczyste głośne czytanie tekstów, które odbyło się 28 października z udziałem zaproszonych gości: burmistrza Tomasza Latochy, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Eweliny Stępień, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 9 w Brzesku Elżbiety Krzyżak oraz ks. Marcina Gazdy z parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Fragmentów opowiadań „O tym jak Jan Paweł II...” Joanny Krzyżanek oraz „Święci Uśmiechnięci: Jan Paweł II” wysłuchały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 9 w Brzesku.