Duch na straży światów zaklętych

Dodano: 29 listopada 2021

Po sobotnim wieczorze kabaretowym konieczną wydaje się zmiana nazwy naszej biblioteki, odtąd powinniśmy mienić się Strażnicą Światów Zaklętych na Papierze. Inspiracją do zmiany są słowa piosenki finałowej sobotniego wieczoru kabaretowego „Od 75 lat duch biblioteki dumnie strzeże światów zaklętych na papierze”. Autorką słów jest Agata Podłęcka, muzykę skomponował Krzysztof Szydłowski, a wspaniałe wykonanie zapewnił Kabaret Sprawa Drugorzędna z gościnnym udziałem Jagody Szydłowskiej.

Relacja z wydarzenia powinna zatem rozpocząć się od słów: 27 listopada 2021 roku w Strażnicy Światów Zaklętych na Papierze zebrali się miłośnicy literatury, wierni czytelnicy i strażniczki oraz strażnicy książek. Radosny wieczór z autorskim programem Kabaretu Sprawa Drugorzędna był kolejną okazją do świętowania jubileuszu 75-lecia brzeskiej Strażnicy Światów Zaklętych na Papierze. Rolą rozczytanego gazdy zachwycił Henryk Piela, autorski „Monolog Bożenki” właściwie zwalił z nóg swoim kunsztem i ilością tytułów wplecionych w codzienną krzątaninę. Zachwycające były również Mole Książkowe w uroczych kartonowych strojach!

Nie mogliśmy przejść bez komentarza wobec faktu, że dokładnie 10 lat temu powstał Kabaret Sprawa Drugorzędna. Na tę okoliczność zasięgnęliśmy języka u niczego nieświadomych kabareciarzy, a historię ich powstania autorskim wierszem opowiedziała Anna Gaudnik. Na zakończenie wieczoru każdy z członków kabaretu został odznaczony orderem na wstędze. Pozwolimy sobie przypomnieć żartobliwe tytuły nadane przez Szanowną Komisję Biblioteczną:

• Tytuł Pierwszorzędnej Pianistki komisja biblioteczna przyznała Teresie Szydłowskiej,
  • Tytuł Temperamentnej Primadonny przyznano Bożenie Kornaus,
  • Tytuł Eterycznej Kabarecistki - Halinie Gurgul,
  • Tytuł Naczelnej Tekściary - Agacie Podłęckiej,
  • Jagoda Szydłowska otrzymała tytuł Wokalnej Perły,
  • Krzysztof Szydłowski oficjalnie i publicznie, otrzymał tytuł towarzyszący mu w naszym centrum już od lat, został mianowany Przodującym Oraczem Kultury,
  • Tytuł Oratora Wielkiego wręczono Henrykowi Pieli,
  • Tytuł Niezłomnego Deklamatora - Januszowi Dudzie,
  • Nieustraszonym Instrumentalistą będziemy od teraz nazywać Karola Niemca,
  • Grzegorz Filipek został mianowany Szarpidrutem Wspaniałym,
  • Daniel Pabian będzie nosić miano Arcybasisty.

Wydarzenie prowadzili Piotr i Franciszek Podłęccy, a obsługę techniczną zapewnili pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury: Roman Florczak, Jakub Kurowski, Konrad Wójcik i Krzysztof Musiał.