Lokalna historia niczym witraż

Dodano: 22 grudnia 2021

11 grudnia 2021 roku w Restauracji Agawa odbyło się podwójne spotkanie promujące książki z zakresu historii gminy Dębno. Znany historyczny tandem: dr Piotr Marecik i Szymon Smaga-Kumorek zaprezentowali owoc swojej czteroletniej pracy badawczej – publikację historyczną W przededniu wielkiej wojny : gmina Dębno w czasach autonomii galicyjskiej 1867-1918. Jest to w pewnym sensie kontynuacja książki Gdy przyjdzie do nas wojna : niemiecka okupacja Gminy Dębno w latach 1939-1945 opublikowanej w 2017 r. Co cenne, każdy mieszkaniec gminy Dębno, może odnaleźć w publikacji informacje o swojej rodzinnej miejscowości: jej ludności w omawianym okresie, początkach usystematyzowanej oświaty, strukturze administracyjnej, ruchach politycznych i szczegółowy spis osób walczących na frontach I wojny światowej. Praca badawcza była dla nich niczym „[...]restauracja rozbitego witrażu [...]”, w którym musieli pozbierać drobne elementy i ułożyć w spójną całość. Czytelnika może, a wręcz powinna, zaskoczyć liczba publikacji, archiwów, bibliotek cyfrowych, zdigitalizowanych numerów czasopism jakie zostały przeanalizowane na potrzeby pracy. Badanie było szeroko zakrojone i szczegółowo przeprowadzone.

Kolejna publikacja omawiana tego dnia to Dzieje Hermana Sperbera na tle ludności żydowskiej gminy Dębno w czasie Holocaustu autorstwa Szymona Smagi-Kumorka, w której zaprezentował niebywałą historię ucieczki z getta, długotrwałego życia w ukryciu i ucieczki od egzekucji tytułowej postaci. Jest to ciekawa praca biograficzna, w której autor zadał sobie trud zaprezentowania wielu relacji utrwalonych w pamięci mieszkańców gminy i zestawił je w  krytycznym obiektywie z dokumentami, zeznaniami i świadectwami z Yad Vashem.

Autorzy przekazali po jednym egzemplarzu każdej publikacji do zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce Uszewskiej, za co w imieniu swoim i czytelników- dziękujemy. Każdy, kto jest zainteresowany pozyskaniem publikacji może odwiedzić jedną z bibliotek publicznych gminy Dębno, które dystrybuują egzemplarze.

Lokalna historia niczym witrażLokalna historia niczym witrażLokalna historia niczym witrażLokalna historia niczym witrażLokalna historia niczym witraż