Morskie opowieści

Dodano: 27 czerwca 2012

Spotkanie zorganizowane przez pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, dało okazję do rozmowy z lokalnymi podróżnikami, którzy płynęli najsłynniejszymi polskimi transatlantykami: MS Batory i TS/S Stefan Batory.

Wprowadzeniem do tematu polskich statków transatlantyckich była prezentacja multimedialna, w której zawarto podstawowe informacje na temat historii polskich statków w XX wieku oraz danych technicznych obu „Batorych”.

Józef Witek – wieloletni członek załogi, uczestnik ostatnich rejsów Batorego, opowiedział o zwyczajach panujących na polskim statku, jego samowystarczalności, doskonałej kuchni i przygodach w czasie międzynarodowych rejsów. Przybliżył zgromadzonym ostatnie lata Batorego i ostatni rejs po fiordach norweskich, gdy załoga statku składała wieńce pod pomnikami poległych marynarzy w Narviku.

Kolejnym prelegentem był Andrzej Kurtyka, który wracał do kraju w latach 80. XX wieku płynąc polskim statkiem pasażerskim z Montrealu do Gdyni. W trakcie wystąpienia opowiadał o  kolejnych dniach podróży podkreślając jakie atrakcje czekały na pasażerów w trakcie rejsu. Zwrócił uwagę na nieoczekiwane dla pasażera zwyczaje panujące na „pływającym ambasadorze PRL”.

Oba wystąpienia były bogato ilustrowane zdjęciami wykonanymi przez prelegentów. Była to niespotykana okazja do zapoznania się ze zwyczajami morskimi i rygorami pracy na statku. Wystąpienie dało możliwość do porównania dwóch punktów widzenia: pasażera i członka załogi.

Morskie opowieściMorskie opowieściMorskie opowieściMorskie opowieściMorskie opowieściMorskie opowieściMorskie opowieści