Zainspiruj się swoim regionem - wystawa fotografii "Ziemia brzeska - inspiracje"

Dodano: 10 lutego 2022

W holu na I piętrze RCKB w Brzesku, obok Działu Dorosłych została udostępniona dla odwiedzających wystawa „Ziemia brzeska – inspiracje”. Prezentuje ona fotografie wybrane spośród wielu zdjęć wykonanych na potrzeby „Przewodników po regionie”, które Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku publikuje na swojej stronie internetowej od 2020 roku. Do tej pory ukazały się przewodniki po Brzesku („Śladami Goetzów Okocimskich”, „Briegel – przeszłość i teraźniejszość”, „Zapraszamy na spacer po brzeskiej starówce”), okolicach Szczurowej („Nadwiślańskie dwory – historia, legendy, wielkie osobowości”, „Gmina Szczurowa – przewodnik po miejscach nieoczywistych”), gminie Dębno („Skarby gminy Dębno – od średniowiecza do współczesności”) oraz po ziemi czchowskiej („Alba Ecclesia – królewskie miasto zaprasza!”).

Zdjęcia prezentowane na wystawie mają kilku autorów. Część z nich wykonał na potrzeby bibliotecznych przewodników Arthur Paley, brzeski fotograf. Zdjęcia z Iwkowej należą do Iwony Gryz, Zbigniewa Klimka i Weroniki Przepiórki, pasjonatów fotografii. Pozostałe pochodzą ze zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku i zostały wykonane dla zilustrowania publikacji internetowych. Autorką przewodników oraz wystawy jest Dorota Bieniek-Przepiórka.

Każda z fotografii przedstawia miejsce, które ma swój urok, swoją historię i wartość. Celem wystawy, jak również publikowanych przewodników, jest zainspirowanie do odkrywania ciekawych miejsc w najbliższej okolicy. To propozycje na podróże, które wcale nie muszą być dalekie i kosztowne, ale mimo tego mogą być interesujące.

Wystawie towarzyszy również krótkie wprowadzenie dotyczące prezentowanych na zdjęciach obiektów:

„Z licznych miejsc utrwalonych na fotografiach na wystawę mogliśmy wybrać jedynie kilkanaście. Wśród nich znalazły się obiekty bardzo znane, które nie mogły zostać pominięte w żaden sposób. Należą do nich zabytkowe zabudowania przemysłowe Browaru Okocim, jedne z najciekawszych tego typu w regionie. Otoczony parkiem Pałac Goetzów Okocimskich wybraliśmy ze względu na jego piękno, odzyskane dzięki gruntownej restauracji obiektu. To najważniejszy, bezsprzecznie najbardziej reprezentacyjny z zabytków powiatu brzeskiego. Na fotografiach nie mogło zabraknąć Wzgórza Zamkowego w Czchowie, które jest ważnym miejscem historycznym, a i dzisiaj tętni życiem, chociażby przy okazji corocznie odbywającego się tutaj Baszta Jazz Festivalu.

Istotnym było, aby wybrane zdjęcia pokazywały także miejsca mniej znane i odwiedzane. Do takich na pewno należy ukryty wśród starych lip i dębów kościół pw. św. Sebastiana w Strzelcach Wielkich, ważny punkt na Szlaku Małopolskiej Architektury Drewnianej. Zachwyciły nas piękne polichromie w jego wnętrzu oraz bożonarodzeniowa legenda o powstaniu strzeleckiej parafii. Położony w pobliskiej Dołędze dwór szlachecki nazywany często „Nadwiślańskim Soplicowem” wyróżniliśmy ze względu na otaczającą go niezwykłą atmosferę. Na przełomie XIX/XX wieku bywali tutaj najważniejsi przedstawiciele krakowskiej Cyganerii: Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, Władysław Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Jacek Malczewski, stałym gościem był Adam Asnyk. Gospodarzem majątku na krótko został pisarz Ignacy „Sewer” Maciejowski. Wędrując po dworskich pokojach i wiekowym parku, warto o tym pamiętać!

Obok miejsc historycznych na zdjęciach możemy odnaleźć obiekty współczesne, jak budynek Spółdzielni „Kamionki” z Łysej Góry. Tu przez kilkadziesiąt lat projektowano przedmioty użytkowe dla Cepelii, ale przede wszystkim tworzono dekoracje ceramiczne dla architektury. Obok zakładu funkcjonowało słynne Technikum Ceramiczne w Łysej Górze, które kształciło, m.in. przyszłych pracowników. Ślady twórczości uczniów szkoły, a także osób związanych ze Spółdzielnią odnajdujemy obecnie w całym regionie tarnowskim. Ponad 40 obiektów łysogórskiej ceramiki tworzy dzisiaj Szlak Ceramiczny Regionu Tarnowskiego”.

Zainspiruj się swoim regionem - wystawa fotografii Zainspiruj się swoim regionem - wystawa fotografii