Chiny od góry do dołu - spotkanie z Markiem Pindralem

Dodano: 18 maja 2022

12 maja w czasie Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy naszych czytelników i członków Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkanie z podróżnikiem, dziennikarzem, wykładowcą języka angielskiego Markiem Pindralem. Mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo interesującej wyprawie po Chinach. Tytuł spotkania został zaczerpnięty z książki „Chiny od góry do dołu”, która jest efektem dwuletniego pobytu autora w Państwie Środka. Marek Pindral pracując jako wykładowca języka angielskiego na uniwersytecie w Chengdu w ciągu dwóch lat miał okazję poznać ten kraj z innej perspektywy niż przeciętny turysta. Dzięki swoim studentom mógł odwiedzać miejsca dla wielu niedostępne, nawiązywać przyjaźnie i robić fantastyczne zdjęcia. Tym wszystkim autor podzielił się z publicznością. Całe bogactwo chińskiej kultury, zwyczajów, społecznych i ekonomicznych uwarunkowań (większość mieszkańców nie posiada lodówek a usługi stomatologiczne są często oferowane na ulicy) zostało przekazane w sposób barwny i arcyciekawy.

Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki przy PiMBP w Brzesku oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marek Pindral – wykładowca, dziennikarz, podróżnik, tłumacz. Autor wielu wystaw fotograficznych, artykułów w m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Globtroterze”, „Poznaj Świat”, książek „Chiny od góry do dołu”, „W cieniu minaretów – Oman”, „Indie, czyli świat”, „Pocztówki ze świata”. Odwiedził kilkadziesiąt krajów, poza Polską mieszkał na dłużej w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie.