Bohater codzienności - Jan Mela

Dodano: 27 maja 2022

24 maja 2022 Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku odwiedził Jan Mela – polski podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, uczestnik nowojorskiego maratonu, działacz społeczny, wieloletni prezes Fundacji „Poza horyzonty”, trener biznesu i mówca motywacyjny.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z PSP nr 1, LO im. Mikołaja Kopernika, ZSTiB, uczestnicy WTZ w Brzesku, ŚDS w Łysej Górze, SOS w Złotej, Dziennego Domu Seniora+ oraz inni czytelnicy.

Podczas wystąpienia Jasiek podzielił się historią swojego życia. Opowiedział o tragicznym wypadku, który w bardzo młodym wieku odmienił jego widzenie świata oraz o innych tragicznych przeżyciach (śmierci brata oraz pożarze domu). Tym niemniej, nie zabrakło również opowieści o najpiękniejszych momentach jego życia (zdobyciu biegunów, wspaniałych podróżach, wyprawach na Elbrus i Kilimandżaro). Nie wstydził się mówić też o swojej młodości, załamaniu po wypadku i chwilach zwątpienia.

Swoją postawą, pełną wytrwałości, Jan Mela pokazuje jak pokonywać własne ograniczenia i przezwyciężać niepełnosprawność, o której nie decyduje brak ręki czy nogi, lecz bariery, które tkwią w naszej głowie.

Napawające optymizmem świadectwo naszego gościa, będące niezwykłą lekcją pokory oraz wiary z pewnością zostanie na długo w pamięci uczestników spotkania.

Wydarzenie zorganizowano w ramach realizacji projektu „Bohaterowie codzienności” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.