Bądź turystą w swoim mieście - nowe questy po Brzesku i okolicy

Dodano: 20 czerwca 2022

Na mieszkańców Brzeska i okolicy, a także odwiedzających nasz region turystów, od niedawna czeka nowa atrakcja – powstały trzy questy, z którymi można zwiedzać brzeską starówkę, wzgórze Bocheniec w Jadownikach oraz Porębę Spytkowską. Czym są questy? To rodzaj ulotki w formie drukowanej lub elektronicznej służący do questingu, czyli swego rodzaju gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanym szlaków turystycznych. Zwiedzając, wędruje się zgodnie z wskazówkami zawartymi w wierszowanych przewodnikach. Jest to zatem mająca walory edukacyjne i promująca lokalną kulturę gra terenowa, nieco przypomina np. harcerskie podchody, gry miejskie i patrolowe lub zabawę w poszukiwanie skarbów.

Trzy nowe questy powstały w ramach partnerstwa z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA oraz firmą CanPack. Do ich tworzenia zaproszono natomiast przedstawicieli lokalnych społeczności: pasjonatów historii, osoby aktywnie działające w swoich środowiskach, przedstawicieli instytucji kultury. Znalazła się wśród nich także kilkuosobowa reprezentacja brzeskiej biblioteki, która pracowała nad questami po Brzesku oraz po Porębie Spytkowskiej. Wszystkie trzy grupy uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez Barbarę Kazior z Fundacji MiLA, opracowywały trasę questu, pisały wierszowane wskazówki oraz wybierały miejsce ukrycia skarbu, gdzie znajduje się finał gry. Efektem ich pracy są questy:

Opiekunami questów, czyli osobami/instytucjami do kontaktu np. w sprawie zdobycia ulotki, uzyskania informacji, zgłoszenia jakiegoś problemu itp. są kolejno: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, Towarzystwo Miłośników Ziemi Jadownickiej oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, tam też mogą się zgłaszać grupy zorganizowane zainteresowane wspólnym przyjściem questu. Ulotki do questów dostępne są też w strategicznych punktach każdej z miejscowości (np. w bibliotekach, u opiekunów questów).

Nowo powstałe questy to zatem doskonała propozycja na trwający już na dobre sezon turystyczny i zbliżające się wakacje. Jest to jednak atrakcja nie tylko dla turystów, przyjezdnych. Warto po nie sięgnąć nawet jeśli mieszkamy w tym miejscu od wielu lat – z pewnością dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, poznamy bliżej lokalną historię i dziedzictwo tych miejsc. Po prostu warto stać się na chwilę turystą w swoim mieście (swojej miejscowości).

Questing nie jest jednak dla Brzeska zjawiskiem nowym – przed kilkoma laty powstał znakomity i wciąż dostępny do korzystania quest śladami rodu Goeztów Okocimskich. Ulotki dostępne są m.in. w bibliotece, tam też grupy zorganizowane mogą umawiać się na przejście go z bibliotekarzem-przewodnikiem. Wersja cyfrowa do pobrania ze strony: https://bibliotekabrzesko.pl/pdf/quest_brzesko_goetz.pdf.

Jak zacząć swoją przygodę z questami?
Wystarczy odebrać ulotkę od opiekuna questu lub z lokalnej biblioteki bądź pobrać plik z Internetu (np. ze strony bestquest.pl), a następnie ruszyć na wyprawę kierując się zawartymi tam wskazówkami. Szacunkowy czas przejścia trasy to zazwyczaj 1-2 godziny, warto wziąć coś do pisania. Nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń czy materiałów edukacyjnych, wszystko co potrzebne znajduje się w ulotce z questem. Na końcu wędrówki czeka na questowiczów skarb, miejsce jego ukrycia wskaże hasło ułożone z liter ukrytych we wcześniejszych zagadkach.

To wszystko. Questing jest naprawdę łatwy, a przy tym bardzo wciąga! Zapraszamy po ulotki i do umawiania się na wyjścia z bibliotekarzami. Obserwujcie nas też na bieżąco, w temacie questów będziemy mieć już niedługo kolejne propozycje.

Foto: PiMBP, Jakub Kurowski (MOK)