Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu "Będziemy Polakami"

Dodano: 4 lipca 2022

Dla mieszkańców Brzeska, Okocimia i sąsiednich miejscowości rodzina Goetzów-Okocimskich, pałac i browar są niezwykle ważni. To element naszej lokalnej tożsamości, jedna z wizytówek miasta, istotna część historii regionu. Lokalnie często odwołujemy się do tego dziedzictwa, na poziomie instytucjonalnym i indywidualnym dbamy też o jego zachowanie, szczególnie cieszy jednak, gdy zainteresowanie wzbudza ono także na zewnątrz.

W czwartek, 30 czerwca w brzeskiej bibliotece odbyło się wyjątkowe wydarzenie – premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Będziemy Polakami” o rodzinie Goetzów-Okocimskich zrealizowanego przez Fundację movart. Projekcję poprzedziło spotkanie z jego twórcami: reżyserką i scenarzystką dr Joanną Zając oraz reżyserem i Prezesem Fundacji Mirosławem Krzyszkowskim. Była to okazja do rozmowy na temat rodziny i przedsiębiorstwa Goetzów, ich niezwykłej historii i jej filmowego potencjału, obecnej rozpoznawalności Goetzów poza regionem Brzeska czy okoliczności, w jakich zrodził się pomysł na ten film. Po samej projekcji, którą zgromadzona publiczność przyjęła z entuzjazmem, był także czas na pytania, refleksje czy po prostu rozmowę z twórcami.

Podczas wydarzenia dużo mogliśmy usłyszeć także na temat dalszych aspiracji Fundacji względem historii Goetzów – w planach jest bowiem przygotowanie filmu fabularnego lub serialu. Na to Brzesko będzie z pewnością bardzo czekało! Mamy nadzieję, że stanie się to też sposobnością do kolejnego tak miłego spotkania z twórcami i brzeską publiczności. Tymczasem dziękujemy czwartkowe spotkanie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Fot. PiMBP Brzesko, A. Paley

Film dokumentalny pt. „Będziemy Polakami” to historia rodziny Goetzów-Okocimskich, którzy przybyli do Galicji w połowie XIX wieku. Ci Niemcy z pochodzenia, a Polacy z wyboru, byli twórcami i właścicielami słynnego Browaru Okocim; prowadzili także szeroką działalność na rzecz rozwoju społecznego, kulturowego i politycznego kraju, który szczególnie dużo zawdzięcza im w czasie rodzącej się niepodległości.

Losy Goetzów-Okocimskich nieodłącznie splatały się z historią Polski – wiele w nich pięknych momentów, ale nie brak także tragicznych zwrotów akcji.

Fundacja movart powstała w 2018 roku (do 2022 roku funkcjonowała pod nazwą Fundacja Wiara i Prawda).

Do tej pory zrealizowała sześć filmów dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią” w Zamościu, Festiwal NURT etc. Filmy są szeroko dystrybuowane przez telewizje, na festiwalach filmowych, w Internecie. Część filmów jest tłumaczona także na język angielski, niemiecki, hebrajski i szeroko upowszechniana również poza granicami Polski.

Obecnie Fundacja movart pracuje nad trzema nowymi filmami:

1. „Inna historia sławnych miasteczek”: film o przedwojennej i powojennej społeczności żydowskiej Oświęcimia i Wadowic.
  2. „Miłość i Gniew u źródeł Sanu”: film na temat wysiedleń Polaków i Ukraińców podczas II wojny światowej i w czasie powojennym (na przykładzie miejscowości Sianki w Dolinie Sanu).
  3. Film o oddziałach Armii Krajowej w Małopolsce.

Filmy zrealizowane od 2018 roku:

1. „Będziemy Polakami”, 2021 (film o rodzie Goetzów-Okocimskich); prod. Fundusz Patriotyczny.
  2. NATURAlnie – Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Wadowice, 2021 (film o przyrodzie małopolskiej; w dwóch wersjach językowych: PL, EN); koproducent – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
  3. „W czeluściach Gusen”, 2020 – wersja telewizyjna (film o KL Gusen; w trzech wersjach językowych: PL, EN, DE); produkcja Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
  4. „W odmętach Ravensbrück”, 2020 (film o KL Ravensbrück; w trzech wersjach językowych: PL, EN, DE); prod. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
  5. „Polska Jerozolima”, 2020 (film o Mikołaju Zebrzydowskim i jego dziele życia – Kalwarii Zebrzydowskiej, w dwóch wersjach językowych: PL i EN); koprod. Narodowe Centrum Kultury.
  6. „Świadkowie. Obywatele polscy w KL Auschwitz-Birkenau”, 2019 (film w trzech wersjach językowych: PL, HE, EN); prod. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu Historia rodziny Goetzów-Okocimskich w dokumencie. Pokaz filmu