Konkurs "Okruchy pamięci" rozstrzygnięty!

Dodano: 16 sierpnia 2022

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt. „Okruchy pamięci – ślady społeczności żydowskiej w Brzesku” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia” we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Brzesku. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie najciekawszej fotografii pokazującej materialne ślady obecności społeczności żydowskiej w Brzesku. Czas na wykonanie zdjęć został wyznaczony od 1 marca do 31 lipca, a uczestnicy konkurowali w dwóch kategoriach: młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Na zwycięzców każdej z kategorii czekała nagroda pieniężna w wysokości 500 zł. Na konkurs wpłynęło w sumie 51 prac: 26 w kategorii I i 25 w kategorii II.

Komisja konkursowa w składzie:
Anna Brzyska /przewodnicząca/ – prezes Stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia”, przedstawiciel Organizatora konkursu
Karina Legutek /członek komisji/ – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, przedstawiciel Partnera konkursu
Marek Kołdras /członek komisji/ – dziennikarz
Krzysztof Wasyłek /członek komisji/ – fotoreporter
Bogusław Hajduk /członek komisji/ – fotoreporter

dokonała wyboru laureatów w poszczególnych kategoriach:
Kategoria I (młodzież szkół ponadpodstawowych) – Nina Dubiel za zdjęcie pt. „Peaceful”
Kategoria II (dorośli) – Ireneusz Węglowski za zdjęcie pt. „Drzewo życia”.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszonymi na konkurs pracami, komisja konkursowa dokonała wyboru nagrodzonych zdjęć, uwzględniając ich walory artystyczne i poprawność pod względem technicznym. Doceniono, że ich kompozycja powoduje, że nie są one jedynie reportażem ukazującym nagrobki na cmentarzu; przekazują nie tylko fakty, lecz również uczucia, skłaniają do refleksji nad losem brzeskich Żydów, nad przemijającym czasem.

Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody zgodnie z Regulaminem konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się 10 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku podczas obchodów 80. rocznicy zagłady żydowskiej społeczności Brzeska. Spośród wszystkich nadesłanych na konkurs prac komisja wybrała także zdjęcia, które zostaną wyeksponowane na wystawie towarzyszącej obchodom.

Konkurs Konkurs Konkurs