"Bohaterowie codzienności" - Teatr Radwanek

Dodano: 23 października 2022

18.10.2022 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku odbyło się niecodzienne wydarzenie. Na naszej scenie dwukrotnie wystąpił teatr Radwanek działający przy fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej. To jedyny teatr w Polsce, który z założenia tworzy przedstawienia integracyjne, a w jego inscenizację angażują się osoby niepełnosprawne umysłowo oraz znani, cenieni artyści. Zaproszeni goście: przedszkolaki i uczniowie z brzeskich placówek, dzieci z Ochronki Sióstr Służebniczek z Jasienia, wychowankowie Przedszkola i Szkoły Specjalnej Król Maciuś Pierwszy i uczestnicy WTZ Brzesko oraz ŚDS w Łysej Górze mieli okazję zobaczyć wspaniały spektakl „Jesteśmy z jednego ogródka”, którego scenarzystką, a zarazem reżyserką jest Anna Dymna. Inspiracją do stworzenia scenariusza był wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” oraz piosenki Macieja Wojtyszki i Andrzeja Zaryckiego. W efekcie powstała niezwykle aktualna i piękna historia o ludzkich ambicjach, walce o karierę, kłótniach i zgubnym działaniu wszelkiej nienawiści. W finałowej piosence wyraźnie wybrzmiało najważniejsze przesłanie spektaklu :„Jesteśmy z jednego ogródka!/ Zgoda, zgoda niech nam kwitnie/ Jak niegdyś w ogrodzie/ Zgoda lepsza niż niezgoda/ Lepiej się pogodzić!”.

Warto wspomnieć, że spektakl nie mógłby powstać bez Pań terapeutek: Jolanty Toboły oraz Marii Krzystanek, które na co dzień pracują z niepełnosprawnymi aktorami.

Cieszymy się, że realizując projekt „Bohaterowie codzienności” współfinansowany przez MKiDN z Funduszu Promocji Kultury mogliśmy zorganizować to wspaniałe wydarzenie.