Regionalne Seanse Senioralne z historią Goetzów-Okocimskich i szkolnymi wspomnieniami w tle

Dodano: 13 marca 2023

W poniedziałkowe przedpołudnie w sali audytoryjnej RCKB w Brzesku spotkali się członkowie i sympatycy lokalnych organizacji senioralnych, by poznawać wspólnie historię i dziedzictwo kulturowe związane z regionem brzeskim. Odwiedzili nas: uczestnicy Dziennego Domu Senior+ w Brzesku, słuchacze UTW w Brzesku, seniorzy z Kolpingowskiego Klubu Seniora w Brzesku, a także goście z Gminy Dębno – członkowie klubów Senior+ z Dębna i Sufczyna. Okazją do tego spotkania była pierwsza odsłona Regionalnych Seansów Senioralnych będących częścią akcji Senior w bibliotece realizowanej przez brzeską bibliotekę z myślą o poszerzaniu oferty skierowanej do seniorów, współpracy z organizacjami senioralnymi oraz integrowaniu tych grup. Regionalne Seanse Senioralne, czyli pokazy filmów regionalnych poprzedzone krótkim wprowadzeniem, są także okazją do promowania kultury i historii regionu oraz poszerzania wiedzy w tym zakresie.

Jako pierwszy wspólnie z seniorami obejrzeliśmy film dokumentalny pt. „Będziemy Polakami” opowiadający o rodzinie Goetzów-Okocimskich. Produkcję zrealizowała krakowska Fundacja movart. Jego premiera miała miejsce 30 czerwca ubiegłego roku w naszej bibliotece i towarzyszyło jej spotkanie z twórcami: reżyserką i scenarzystką dr Joanną Zając oraz reżyserem i prezesem fundacji Mirosławem Krzyszkowskim.

Punktem wyjścia do krótkiej prelekcji zaprezentowanej seniorom goszczącym tego dnia w bibliotece było odniesienie do epizodu z dziejów pałacu, gdy po II wojnie światowej przez ponad 50 lat mieściły się w nim brzeskie szkoły średnie. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, około połowy osób zgromadzonych na sali podzielało to doświadczenie i uczyło się w zabytkowych murach neogotyckiego pałacu należącego niegdyś do rodziny słynnych brzeskich browarników. Przekonawszy się, że historia Goetzów-Okocimskich jest im bliska na wielu płaszczyznach, seniorzy mogli z uwagą wysłuchać dalszej części wprowadzenia oraz obejrzeć pełen informacji historycznych, ciekawostek, archiwalnych zdjęć i materiałów dokument. Spotkanie poprowadziła inicjatorka i koordynatorka akcji Senior w bibliotece i Regionalnych Seansów Senioralnych Monika Sacha, kierowniczka Działu Dorosłych.

Po raz pierwszy w ramach zorganizowanej wizyty odwiedzili nas tego dnia seniorzy z Gminy Dębno. Członkowie Klubu Senior+ Dębno i Klubu Senior+ Sufczyn jeszcze przed seansem zwiedzili bibliotekę, zobaczyli wszystkie działy udostępniania, przyglądając się pracy bibliotekarzy, księgozbiorom i innym formom bibliotecznych działalności. Poznali także tajniki działu regionalnego, który szczególnie wzbudził ich zainteresowanie, oraz bibliotecznego magazynu. Była to okazja do nieco bliższego poznania z członkami tej organizacji senioralnej, z którą mamy nadzieję regularnie dalej współpracować.