Czy roboty będą pisać książki? One już to robią!

Dodano: 5 kwietnia 2023

W poniedziałkowe popołudnie odbył się wykład pod nieco prowokacyjnym, a zarazem jak najbardziej pasującym do bibliotecznych murów tytułem „Czy komputery będą pisać za nas książki? O sztucznej inteligencji i możliwościach, jakie daje oraz szansach, jakie stwarza”. Gościem spotkania zorganizowanego przez Brzeskie Towarzystwo „Gryf” oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku był dr hab. inż. Szymon Łukasik, profesor AGH i pracownik Instytutu Badań Systemowych PAN, kierownik Pionu Sztucznej Inteligencji NASK-PIB., autor ponad 60 publikacji. Naukowiec i wykładowca niezmiennie zafascynowany światem danych i możliwościami wydobywania z nich cennych informacji. Brzeskiej publiczności przybliżył on nieco temat sztucznej inteligencji, poziomu, na jakim są obecnie badania w tej dziedzinie, potencjałem, jaki się kryje w wykorzystywaniu robotów m.in. w takich dziedzinach jak medycyna, transport, administracja, wojskowość. Prelegent przedstawił jednak także drugą, ciemniejszą stronę tego zagadnienia i zaprezentował przykłady potencjalnego wykorzystywania sztucznej inteligencji w np. w celu dezinformacji. Uczestnicy wykładu mogli zatem przekonać się – zarówno dzięki przekazanej niezwykle przystępnie wiedzy teoretycznej, jak i wielu ciekawym przykładom – że ze sztuczną inteligencją mamy do czynienia tak naprawdę każdego dnia, często zupełnie nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Potencjał tej technologii jest ogromny, w bardzo wielu dziedzinach może ona służyć ludziom, należy przy tym mieć jednak świadomość, że nie zwalnia nas to z krytycznego myślenia i świadomego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Mamy nadzieję, że ten wykład pomógł nieco słuchaczom uporządkować swoją wiedzę, rozwiać wątpliwości i rozbudził ich ciekawość tematami cyfrowymi. Nie zabrakło pytań, sądzimy zatem, że tak właśnie się stało.

Co jednak z pytaniem postawionym w tytule wykładu? Czy roboty będą za nas pisać książki? Czy niedługo będzie można na bibliotecznych półkach spotkać właśnie takie pozycje? Profesor Łukasik udzielił na to pytanie bardzo pewnej odpowiedzi – tak. One już to nawet robią. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, chociażby dostępnego dla każdego internauty ChatGPT Online - Chat GPT (chat-gpt.org), ale też znacznie bardziej zaawansowanych programów, można bowiem generować różnego rodzaju teksty, wystarczy wprowadzić zapytanie i podstawowe dane. Warto spróbować! Przed bibliotekami pojawi się zatem być może wkrótce nowy dylemat – w jakim dziale powinna się znaleźć taka pozycja napisana przez robota – w informatyce, czy jednak w literaturze pięknej? Na razie uspokajamy jednak wszystkich czytelników, na naszych półkach wciąż czekają książki napisane przez autorów będących ludźmi, mało tego – są one znacznie ciekawsze niż te wygenerowane przez roboty z powyższego czatu.

Czy roboty będą pisać książki? One już to robią!Czy roboty będą pisać książki? One już to robią!Czy roboty będą pisać książki? One już to robią!Czy roboty będą pisać książki? One już to robią!Czy roboty będą pisać książki? One już to robią!Czy roboty będą pisać książki? One już to robią!