"Mocium Panie" na dużym ekranie

Dodano: 15 maja 2023

W nawiązaniu do postaci jednego z patronów roku, Aleksandra Fredry, brzeska biblioteka zaprosiła na spotkanie poświęcone „Zemście” – najpopularniejszemu i przez wielu uznawanemu za najwybitniejsze dziełu mistrza komedii. Na dużym ekranie sali audytoryjnej RCKB w Brzesku została ona zaprezentowana w jednej z najlepszych realizacji, niezwykle bliskiej oryginalnemu tekstowi – spektaklu Teatru Telewizji z 1972 r. w reżyserii Jana Świderskiego, zaliczanego do Złotej Setki Teatru Telewizji. W seansie wzięli udział uczniowie klas podstawowych z brzeskich SP1 i SP3 oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brzesku, wydarzenie było otwarte także dla indywidualnych odbiorców. Pokaz w szczególny sposób przysłużyć mógł się oczywiście uczniom klas 8, których nie zabrakło na sali – być może przypomnienie sobie tego tekstu kultury przyda im się już niedługo na egzaminie kończącym szkołę podstawową.

Projekcja spektaklu „Zemsta” była pierwszym wydarzeniem poświęconym postaci Aleksandra Fredry, które Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku organizuje w tym roku w ramach projektu pod hasłem „Mocium Panie, czas na czytanie! – promocja czytelnictwa poprzez postać i twórczość Aleksandra Fredry” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Decyzją Sejmu RP Aleksander Fredro jest jednym z patronów 2023 roku. Chcąc uhonorować tego wybitnego twórcę, biblioteka przygotowuje cykl wydarzeń promujących jego osobę i twórczość, a także czytelnictwo, ze szczególnym uwzględnieniem poezji jako niszowego obecnie gatunku literackiego. Inauguracyjne wydarzenie jakim było spotkanie wokół „Zemsty” poprzedził Powiatowy Konkurs Plastyczny „W świecie dzieł Aleksandra Fredry”, na który jeszcze przez kilka dni można zgłaszać swoje prace.