Tarnowskie Słowo i Hasło w brzeskiej bibliotece

Dodano: 10 października 2012

Zbiory regionalne Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej rozrastają się w zaskakujących kierunkach. Do Działu Bibliograficzno-Informacyjnego wpłynęły m. in. wycinki z czasopism : „Hasło” i „Słowo tarnowskie” z lat 1928-1932.

W brzeskiej książnicy źródła historii regionalnej gromadzone są już od lat 60. XX wieku. Od 2006 r. prowadzi się systematyczne zakupy nowości książkowych dotyczących Brzeska i okolic, zbiera się wycinki prasowe dotyczące regionu.

Nieprzypadkowo trafił do Biblioteki Jan Andrzej Czuła – wieloletni mieszkaniec Brzeska, który ofiarował wycinki prasowe pochodzące z lat 1928-1932. Osobą, która zgromadziła ten cenny zasób był jego ojciec - Maciej Czuła (1889-1958) dziennikarz, pisarz ludowy, redaktor czasopisma „Lud Polski” w Tarnowie w latach 1922-23 oraz autor wielu publikacji w tarnowskiej prasie w latach 20.-30. XX wieku.

Zbiór składa się z pojedynczych kart wyciętych z tygodników. Rubryka prowadzona przez red. Macieja Czułę, informująca o najważniejszych wydarzeniach politycznych, gospodarczych i obyczajowych w Brzesku drukowana była w „Haśle” na stronie 3. Na stronie 4 znaleźć można wiele reklam, stanowiących dobry przykład przedwojennej reklamy prasowej jak i zawierających informację o lokalnych przedsiębiorcach, lekarzach i rzemieślnikach. Zachowanie całych stronic pozwala na zdobycie informacji dotyczących innych miejscowości regionu, np. Tarnowa, Tuchowa, Ropczyc. Zbiór wycinków prasowych został zdigitalizowany i udostępniony w czytelni Działu Bibliograficzno-Informacyjnego (pok. 105). Oryginały natomiast zapakowano do specjalistycznych bezkwasowych opakowań aby w odpowiednich warunkach przechować je przez kolejne lata.

Cały czas do pracowni napływają archiwalne zdjęcia. Ostatnio na stronie brzesko.archiwa.org opublikowaliśmy zdjęcia prezentujące kapłanów powojennych w parafii Maszkienice udostępnione przez Pana Zbigniewa Koczwarę, zdjęcia rodziny Przybylskich dzięki uprzejmości Pana Janusza Przybylskiego, oraz fragment nagrania z wywiadu przeprowadzonego z Panią Adelą Ściebor, córką wołyńskiego policjanta zamordowanego w Katyniu, która wspomina ucieczkę przez Bug w 1939 r. z Ukrainy do Polski.

Zapraszamy wszystkich, którzy posiadają archiwalne zdjęcia, mapy, gazety lub inne pamiątki do dzielenia się nimi z Biblioteką, a za jej pośrednictwem również z czytelnikami.

Zapraszamy też do współpracy osoby chętne do prowadzenia wywiadów z mieszkańcami miasta.