Anna Onichimowska w Brzesku

Dodano: 31 października 2012

25 października odbyło się spotkanie autorskie z Anną Onichimowską, autorką ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży, sztuk radiowych, telewizyjnych i teatralnych oraz scenariuszy filmowych. Pani Anna przyjechała do Brzeska na zaproszenie Oddziału dla Dzieci PiMBP. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Brzesku i Publicznego Gimnazjum w Jadownikach wraz z opiekunami.

Pisarka opowiedziała młodzieży o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem i jak życie zweryfikowało jej dziecięce marzenia. Jako mała dziewczynka marzyła aby, tak jak tata, zostać podróżniczką i reporterką. W szkole jej piętą achillesową były przedmioty ścisłe i to przesądziło o wyborze kierunku studiów. Po skończeniu filologii polskiej przyszedł czas na pracę w redakcjach, aż wreszcie zwyciężyła chęć pisania oraz bycia „szefem” siebie samej. Autorka zdradziła też tajniki warsztatu pisarskiego i przyznała, że bardzo lubi pisać dla dzieci.

Najwięcej czasu poświęciła popularnym wśród młodzieży powieściom i opowiadaniom psychologiczno-obyczajowym , m.in. „Hera, moja miłość” „Lot komety”, „Demony na smyczy”, „Dziesięć stron świata”, w których porusza tzw. „trudne tematy”: narkomania, problemy w rodzinie czy uzależnienie od komputera. Zaprezentowała też słuchaczom fragmenty swoich książek, kończąc czytanie w kulminacyjnych momentach, czym zachęciła młodzież do zapoznania się z dalszymi losami bohaterów utworu.

Pani Anna nawiązała doskonały kontakt z uczestnikami spotkania. Chętnie odpowiadała na liczne pytania i pozowała do wspólnej fotografii. Zaprosiła też wszystkich na Targi Książki do Krakowa, gdzie będzie prezentować swoją najnowszą powieść „Koniec gry”, o której także opowiedziała podczas spotkania. Na zakończenie można było otrzymać od autorki pamiątkowy autograf.