#45 Małgorzata Czyńska
Łempicka. Tryumf życia
Wydawnictwo Znak
Tamara Łempicka. Niepokorna artystka. Kobieta wyzwolona. Buntowniczka. Uwodzicielka. Skandalistka. W biografii autorstwa Małgorzaty Czyńskiej spotykamy kobietę z krwi i kości, która kochała, dokonywała wyborów, walczyła o sukces, oddawała się swojej pracy i pasji, konsekwentnie budując przy tym swoją legendę. Zafascynowana pięknem ludzkiego ciała i życiem wolnym od ograniczeń i konwenansów czerpała z życia pełnymi garściami. Sama książka raczej mało przypomina biografię w jej standardowym ujęciu, zamiast suchych faktów, dat i mnogich przypisów dostajemy potoczystą opowieść o tej wielobarwnej postaci. Pozycja do przeczytania „na raz”. Dzięki formie obranej przez Czyńską możemy dać się ponieść anegdotkom z życia Łempickiej i zanurzyć się na chwilę w niezwykłym świecie bohemy artystycznej.
Książkę dostępna w katalogu:
https://www.brzesko-pimbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=991052828308305066
#44 Książki jak z obrazka. Najpiękniejsze okładki
Mówi się „nie oceniaj książki po okładce”, lecz nie ukrywajmy – to właśnie okładki często są tym elementem, który przyciąga nasz wzrok i sprawia, że zwracamy uwagę na daną pozycję. Doskonale o tym wiedzą wydawcy i graficy zajmujący się projektowanie okładek, dlatego spotkać możemy prawdziwe dzieła sztuki.
W maju na wystawce książek w Dziale Dorosłych prezentujemy najpiękniejsze okazy z naszej bibliotecznej kolekcji. Gusta są oczywiście różne – jedni wolą złote litery i rzeźbienia, inni elegancki minimalizm. Ważne, by okładka miała w sobie „to coś”. Mamy nadzieję, że każdemu uda się znaleźć dla siebie jakąś perełkę.
#43 „Życie zero waste”
Katarzyna Wągrowska
Wydawnictwo Znak
Toniemy w śmieciach. Z tym przykrym stwierdzeniem ciężko jest niestety dyskutować, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Po każdych zakupach przybywa w naszych domach mnóstwo nowych rzeczy. Przedmioty te – kosmetyki, ubrania, akcesoria, a nawet warzywa i owoce – często są także zapakowane w dodatkowe kartoniki i folie. Segregujemy co prawda odpady, częstotliwość naszych wędrówek do kontenera bądź ilość worków wystawianych przed dom przed przyjazdem śmieciarki wciąż jednak wprawiają nas samych w zdumienie. Skąd tyle odpadów? I co zrobić, żeby było ich mniej? Poszukującym odpowiedzi – a także tym, którzy jeszcze nie zastanawiali się na tą kwestią – polecamy książkę Katarzyny Wągrowskiej „Życie zero waste”.
Ta wydana w 2019 roku publikacja to przejrzysty i niezwykle bogaty merytorycznie – a jednak „przyjaźnie” napisany – przewodnik po ruchu zero waste, jego założeniach i powodach, dla których warto wprowadzić go do swoich domów. To jednak także bardzo konkretny poradnik w zakresie realizacji tego celu – w książce znajdziemy przepisy (na dania i przekąski z „resztek” z innych potraw, mydła domowej roboty, płukanki do włosów, płyn do mycia szyb, proszek do zmywaki czy do prania i wiele, wiele innych), check-listy, opowieści „z życia wzięte”, kalkulacje kosztów, polecenia. Odnajdziemy też porady dotyczące wszystkich najważniejszych dziedzin życia, w których możemy znaleźć dla siebie pole do popisu w kwestii ograniczania produkowania śmieci, a zatem: robienia zakupów, gotowania, porządków domowych, higieny osobistej, dbania o urodę, kupowania ubrań, wychowania dzieci, podróży, posiadania zwierząt.
„Życie zero waste” dostarczy nam wielu inspiracji i sprawdzonych porad. Pomoże nam też lepiej zrozumieć kwestie związane z gospodarką odpadami i naszą rolą jako jednostek w tym procesie. Nie zostawi nas jednak przytłoczonych informacjami, wyliczeniami czy statystykami, pomoże za to uporządkować swoje codzienne nawyki, wprowadzić proekologiczne rozwiązania w domu i zorganizować swoją przestrzeń życiową w duchu zero waste.
A zatem… wielorazowa, bawełniana torba w dłoń, rower lub spacer zamiast samochodu i zapraszamy do biblioteki po „Życie zero waste” autorstwa Katarzyny Wągrowskiej!
Wypożycz książkę w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=991052518003705066
#42 „Święto ognia”
Jakub Małecki
Sine Qua Non
„Święto ognia” to najnowsza książka Jakuba Małeckiego, która wzbudziła ogromne emocje wśród czytelników. Ci, którzy znają dotychczasową twórczość pisarza, zyskali kolejne potwierdzenie, że mają do czynienia z nieprzeciętnym talentem pisarskim. Wszystko w tej powieści jest piękne. Zachwyca nie tylko językiem, subtelnym i wyważonym, ale również pełną emocji fabułą. Główna bohaterka, Anastazja, to 20-letnia dziewczyna, która cierpi na porażenie mózgowe. Jest również narratorką powieści. Mieszka wraz z ojcem, który się nią opiekuje. Ma także starszą siostrę. Życie mocno doświadcza jej rodzinę, a za życiorysami bohaterów kryją się rodzinne tajemnice. Autor w niezwykły sposób porusza trudne i bolesne tematy.
By nie zdradzić zbyt wiele z treści i równocześnie zachęcić do lektury, warto wspomnieć, że prawa do ekranizacji powieści jeszcze przed jej publikacją zakupiła wytwórnia Opus Film odpowiedzialna za produkcję „Idy” i „Zimnej wojny”.
Zachęcamy również do wysłuchania ciekawego wywiadu z autorem książki (i nie tylko).
#41 W kraju Picassa i Zafóna. Literacka podróż do Hiszpanii
W kwietniu zabieramy naszych czytelników do ognistej Hiszpanii – kraju Picassa i Zafóna. Literatura hiszpańska to prawdziwe bogactwo różnorodnych tematyk i stylów. Czytelnicy cenią pisarzy hiszpańskich za lekkość pióra, intrygujący świat i zmysł do tworzenia wciągających opowieści. Nie zabraknie zatem książek takich autorów, jak chociażby wspomniany już Carlos Ruiz Zafón, a także: Ildefonso Falcones, Javier Sierra, Eduardo Mendoza, Jaume Cabré, Arturo Péreza‐Reverte, Dolores Redondo, Carla Montero i wielu innych. Pojawią się jednak też oczywiście pozycje opowiadające o samej Hiszpanii, jej kulturze, tradycjach, artystach. Zapraszamy do Wypożyczalni Działu Dorosłych!
#40 „Czas wolny w PRL”
Wojciech Przylipiak
Wydawnictwo Muza
„Gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie” – tak głosi popularne powiedzenie. Trudno się z tym nie zgodzić, uwielbiamy mieć odmienne od innych zdanie na różne tematy. Nie inaczej jest z nurtującym każdego z nas pytaniem, czyli „jak spędzić wolny dzień?”. Ludzie żyjący jeszcze kilkadziesiąt lat temu też musieli jakoś poradzić sobie z nudą urlopowej bezczynności, czego dowodem są wciąż żywe wspomnienia wyjazdów, spotkań rodzinnych i młodzieżowych dyskotek. I właśnie o tym opowiada książka Wojciecha Przylipiaka pt. „Czas wolny w PRL” wydana w 2020 r. przez wydawnictwo „Muza”.
Lektura z początku może wydać się dziełem jedynie dla starszych czytelników, ale wbrew pozorom tak nie jest. Młodsi czytający mogą poznać nierzadko szokujące dla nich fakty o sposobach spędzania czasu w PRL-u, np. o tym, że mimo milicyjnego rygoru niektórzy nastolatkowie także lubili dobrze wypić, a nieraz nawet się pobić, czy tego, iż wielu ludzi wręcz nie wiedziało, jak miło spędzić czas i po prostu się nudziła (co jest nie do pomyślenia w dzisiejszej epoce technologii i łatwych wyjazdów za granicę). Rzecz jasna świadkowie życia w Polsce Ludowej również mogą znaleźć przyjemność w czytaniu książki. Autor wyraźnie podkreśla, że wielu Polaków spędzało czas inaczej, w związku z czym starsza część czytelników może nie tylko powspominać czasy młodości, gdy podróżowała autostopem, tańczyła na dancingach lub uprawiała warzywa na działce, ale także zobaczyć, jak z wypoczynkiem radzili sobie ludzie z innych rejonów kraju lub o innym statusie majątkowym.
Dużą zaletą tekstu Przylipiaka jest spojrzenie na okres Polski Ludowej od nieco innej strony, niż dzieje się to zazwyczaj w telewizji, czy też chociażby w szkole. Mianowicie, rzadko pojawiają się wzmianki o polityce tamtych czasów, a zamiast niej autor stara się pokazać wypoczynek Polaków (a czasem jego brak) w różnych dekadach okresu powojennego według tego, czym się wtedy zajmowali. Ten punkt widzenia sprawia, że książka pełna jest wspomnień o wycieczkach, urlopach finansowanych przez państwo, stowarzyszeniach dzieci i dorosłych, a także historii ludzi żyjących w tamtym okresie.
Recenzja została przygotowana przez studenta filologii polskiej, Kacpra Dudę, który realizuje praktyki studenckie w PiMBP w Brzesku. Pełna wersja tekstu dostępna pod linkiem: Recenzja „Czas wolny w PRL”
Wypożycz książkę w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=991052745611105066
#39 Książki lubią chodzić… stadami. Kultowe serie wydawnicze
Józef Ignacy Kraszewski napisał: „Byle jedna książka w domu to tak jak mysz, przyprowadzi za sobą i drugą, i trzecią, już ci nie dadzą spokoju”. Książki lubią bowiem chodzić… stadami. Zwłaszcza w dobrym towarzystwie. W marcu w ramach naszych comiesięcznych rekomendacji na wystawce w Dziale Dorosłych polecamy serie wydawnicze. Zwłaszcza te już nieco rzadziej pożyczane, kiedyś jednak cieszące się olbrzymim zainteresowaniem, stąd ich kultowy charakter. „Koliber”, „Kameleon”, „Proza”, „Klub Interesującej Książki” – to tylko niektóre z serii wydawniczych, w ramach których wydawane były przed laty najważniejsze pozycje literatury światowej. Serie wydawnicze wciąż jednak cieszą się zainteresowaniem czytelników – wśród najpoczytniejszych współcześnie wymienić można np. „Czarną serię” poświęconą kryminałom bądź zróżnicowaną tematycznie, stawiającą na lekkość w odbiorze i wyrazistość w przekazie „Gorzką czekoladę”. Serie wydawnicze to także okazja do gromadzenia książek w przepięknych, nawiązujących do siebie wydaniach, współcześnie w ten sposób publikowane są pozycje chociażby z „Serii butikowej”.
Zapraszamy do biblioteki po coś dla siebie i obiecujemy, że na jednej książce się nie skończy!
#38 Ostatnie dziecko lasu
Richard Louv
Wydawnictwo Mamania
Człowiek jest częścią przyrody, należy do niej od zawsze i podlega jej prawom. I nic tego nie zmieni. Jednak rozwój cywilizacji w ciągu ostatnich dwóch pokoleń sprawił, że sposób naszego życia i środowisko zmieniły się nieodwracalnie. Odeszliśmy od natury, wiele czasu spędzamy w miejscach nowoczesnych – betonowych i szklanych, często zamkniętych, pozbawionych dostępu światła naturalnego i powietrza. Tymczasem potrzebujemy słońca i kontaktu z naturą, aby zachować zdrowie emocjonalne i fizyczne. O istocie takiego kontaktu opowiada książka Richarda Louva „Ostatnie dziecko lasu”. Autor wiele miejsca w książce poświęca wychowaniu dzieci i ich edukacji. Rodzice dbając o dzieci, wyposażają je we wszelkie umiejętności, jakie wydaje się, że mogą być przydatne w dorosłym życiu, tymczasem ich czas przebywania w naturze ograniczają do minimum. Jak ocalić nasze dzieci przed „zespołem deficytu natury”? – Richard Louv nie tylko definiuje problem, ale też poddaje wiele ciekawych pomysłów i skutecznych rad, jak go rozwiązać. Kim jest „ostatnie dziecko lasu”? O tym można dowiedzieć się tylko czytając książkę.
Wypożycz książkę w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz20001608
#37 Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem
Izabela Meyza, Witold Szabłowski
Wydawnictwo Znak
Czy jesteśmy w stanie wrócić do lat 80. XX wieku? Izabela Meyza i Witold Szabłowski w książce pt. „Nasz mały PRL” prezentują wyniki swojego dziennikarskiego eksperymentu, w ramach którego przez kilka miesięcy żyli na warszawskim Ursynowie w warunkach mocno zbliżonych do realiów lat 80. Niemożliwe? A jednak. Sumiennie przygotowali się do tej egzotycznej przygody, pytali bliskich o wspomnienia, rady, zarówno te kulinarne, jak i z zakresu mechaniki, gdyż Fiat 126p niezmiennie dostarczał im atrakcji w postaci różnych awarii. Autorzy w publikacji dzielą się spisem literatur, z których korzystali przy ożywianiu dawno zapomnianej epoki. Zadali sobie wiele trudu zdobywając przedmioty rodem z PRL-u, meble, ubrania, kosmetyki, nawet prasę. Czytając tę książkę nie można nie podziwiać staranności i determinacji, z jaką para realizuje założony plan. Nie zrażało ich chociażby niezrozumienie, jakie spotykali, pytając w sklepie mięsnym: „Co dziś rzucili?”. Realizując swoje codzienne zadania, pracując, opiekując się dzieckiem, obserwowali, jak wiele elementów, zachowań, produktów typowych dla tamtych czasów nadal nam towarzyszy. Zgłębiając, ile PRL-u jest wciąż w nas i wokół nas, lepiej poznawali losy swoich rodziców. Autorzy zawarli w książce trzy perspektywy. Dwie najważniejsze to spojrzenie kobiety i mężczyzny na sytuację, w jakiej się znaleźli, trzecia to wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości, które nadają cieplejszych barw tej epoce. Książka zarówno dla tych, którzy przeżyli PRL, jak i dla młodszego pokolenia, by poznać bliżej nieoczywiste realia życia swoich rodziców.
Książka dostępna w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz12005540
#36 SeriaLOVE inspiracje książkowe
Seriale przeżywają obecnie renesans popularności. Gatunek ten przeszedł w ostatnich latach znaczną metamorfozę. Dawniej seriale kojarzyły się głównie z nadawanymi codziennie lub co tydzień programami telewizyjnymi, często przez wiele lat. Za sprawą serwisów streamingowych, usługi cieszącej się teraz ogromną popularnością, seriale zyskały w Polsce zupełnie nową jakość. Polacy bardzo chętnie sięgają po seriale i miniseriale dostępne w ramach usługi VoD, ciesząc się z dostępności do najbardziej hitowych tytułów, dużego wyboru, wysokiej jakości produkcji i możliwości oglądania w dowolnym miejscu i czasie. Wciąż nie brakuje jednak także amatorów seriali telewizyjnych – zarówno tych, którzy śledzą aktualnie emitowane produkcje, jak i osób, które z chęcią oglądają powtórki swoich ulubionych opowieści.
Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczacie, zapewne wiecie, że kanwą dla wielu seriali były powieści. W ramach lutowej wystawki tematycznej prezentowanej w Dziale Dorosłych polecamy właśnie te tytuły, które stały się później podstawą dla seriali. Znajdziecie tu utwory z literatury polskiej i obcej, nawiązujące do seriali, które teraz znajdują się u szczytu popularności, jak i do klasyków sprzed lat. Nawet jeśli ich seanse macie już za sobą, zawsze warto poznać także oryginalną wersję. Zapraszamy!
#35 „Ogród kobiet”
Carla Montero
Wydawnictwo Rebis
Dwie kobiety, dwa kraje, dwa wymiary czasowe, dwie miłości i dwie ścieżki życiowe. W tle wojna – okrutna i niszcząca, w której ogromie cierpienia próżno szukać jasnych stron, a na pierwszym planie smaki, kolory i zapachy Włoch i Hiszpanii. Ta książka przeniesie czytelnika do innego świata, dostarczy też wielu wzruszeń, chwyci za serce.
Giannę – ambitną, młodą architektkę ze współczesnej Barcelony oraz Anice – prostą dziewczynę mieszkającą na początku XX wieku we włoskim Castelupo, posiadającą niezwykły dar posługiwania się ziołami i zaklęciami łączą więzi krwi. Z czasem okazuje się, że także coś więcej. Młoda kobieta wyrusza w rodzinne strony swoich przodkiń, gdy jej życie niespodziewanie się komplikuje – na wieść o ciąży porzuca ją kochanek, kariera zawodowa staje pod znakiem zapytania, umiera ukochana babcia, która ją wychowała. Porządkując rzeczy po zmarłej opiekunce znajduje listy i pamiętniki swojej prababci Anice, młodej zielarki, która w przededniu wojny przeżywa zakazaną miłość i która wkrótce traci swojego ukochanego. Dwie narracje, dwa porządki przestrzenne i czasowe łączą się, dwie kobiety – różne osobowościowo, inaczej postrzegające świat – stają się sobie bliskie, ich historie zdają się przeplatać, łączą je bowiem pewne nadrzędne kwestie: miłość, przyjaźń, poszukiwanie swego miejsca na ziemi, uważność na świat i drugiego człowieka.
„Ogród kobiet” to powieść, która pachnie i smakuje, pobudza zmysły. Carla Montero ma wyjątkowy dar zawierania w prostych słowach i gestach rzeczy pięknych, ale zarazem też i trudnych. Snuje historię o kobietach bez mężczyzn, o drugich szansach, budowaniu od nowa, więziach z naturą, kobiecej przyjaźni, życiowej mądrości ukrytej w historii przodków. I wreszcie o ogrodzie – ogrodzie kobiet z rodu Verelli, kobiet silnych, uformowanych przez swoją ziemię i życiowe trudności, mądrych i wrażliwych, nawet jeśli swoją wewnętrzną siłę i tożsamość dopiero odkrywają, mierząc się z tym, co przynosi im los.
Pozycja dostępna jako książka papierowa, e-book i audiobook:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__ogr%C3%B3d+kobiet&sort=bytitle&view=1
#34 „Domowe Spa”
Magdalena Drukort
Wydawnictwo Olimp Media
Zima to dobry czas na odrobinę luksusu… w domowym spa. Tą porą roku mamy zwykle więcej czasu, częściej spędzamy wieczory czy weekendy w domu, do tego warunki pogodowe oraz zimowa odzież zmuszają, by lepiej zadbać o swoją skórę. Warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym i wykonując konieczne zabiegi pielęgnacyjne, zapewnić sobie także relaks, przyjemne doznania zmysłowe, wyciszenie lub wręcz przeciwnie – zastrzyk energii. Najlepiej wykorzystać do tego kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, wówczas możemy być pewni, że dostarczamy swojemu ciału to, co najlepsze. Aby unikać przy tym zbędnych konserwantów czy ulepszaczy warto spróbować zrobić te kosmetyki samodzielnie, większość opiera się na składnikach, które bez trudu znajdziemy w swojej kuchni lub kupimy w sklepie zielarskim bądź aptece. Brzmi świetnie, pozostaje jednak pytanie, jak się do tego zabrać? Jak samodzielnie przygotować krem czy maseczkę? Skąd wiedzieć co z czym i jak połączyć, czego potrzebuje dany rodzaj skóry? Cenne porady i gotowe przepisy dostarcza właśnie „Domowe Spa” od wydawnictwa Olimp Media.
Ta niezwykle bogato i pięknie ilustrowana pozycja powstała z miłości do piękna i natury. Znajdziemy tam cały wachlarz kosmetycznych inspiracji i receptur, dzięki którym nauczymy się, jak korzystać z naturalnych produktów – ziół, olejów, kwiatów, owoców itp. – tak, jak nasze przodkinie, by dzięki nim cieszyć się zdrową i gładką cerą, silnymi, lśniącymi włosami, sprężystą skórą. Nasze kuchnie i ogrody są bowiem prawdziwą skarbnicą odżywczych składników, warto spojrzeć inaczej chociażby na fusy po parzeniu kawy, miód, oliwę, cukier, sodę, mąkę ziemniaczaną, pokrzywę, rumianek czy nawet piwo. Autorzy książki zapewniają, że domowe kosmetyki wcale nie są trudne ani czasochłonne w przygotowaniu, nie wymagają też laboratoryjnych warunków. Każdy może urządzić sobie takie domowe spa, warto do wspólnego relaksu i pielęgnacji zaprosić także kogoś bliskiego lub podarować mu własnoręcznie zrobiony kosmetyk.
Książka dostępna w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=Bel%20M18004311
#33 Książka niejedno ma imię. Książki z imieniem w tytule
Książki są naszymi przyjaciółmi. Spędzamy z nimi czas, dają nam wyciszenie, pocieszenie, bawią, uczą, wzruszają. Zabieramy je w podróż, na wakacje lub do kolejki w przychodni. O niektórych mówimy, że zmieniły nasze życie. W innych kryje się dedykacja od ulubionego pisarza lub kogoś bliskiego. Czasem noszą one swoje imiona. Na styczniowej wystawce książek w Dziale Dorosłych zapraszamy do zawarcia bliższej znajomości właśnie z takimi pozycjami. Są tam Anny, Leny, Marie, Magdy, Joanny, Hanki, poznać można pewnego Tadzia, a także Wojtka czy Sergiusza. Może nawet uda się zaleźć swojego imiennika? Zapraszamy!
#32 „Opowieści wigilijne. Kolęda prozą”
Charles Dickens
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Czy jest bardziej kojarzące się ze świętami dzieło literackie niż „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa? Chyba każdy zna historię skąpca Ebenezera Scrooge’a, jego spotkań z duchami świąt i przemiany w wigilijną noc.
Opowiadanie Dickensa odniosło niebywały wręcz sukces, pierwszy nakład książki, która ukazała się 19 grudnia 1843 roku z ilustracjami Johna Leecha, wyprzedał się w zaledwie kilka dni. Jej wznowień i tłumaczeń było później bardzo wiele. Oryginalny tytuł opowiadania o Scrooge’u brzmi „A Christmas Carol”, co w języku polskim tłumaczone bywa jako „Opowieść wigilijna” (tę wersję kojarzą chyba wszyscy) lub zgodnie z oryginałem jako „Kolęda prozą”.
Nie wszyscy być może jednak wiedzą, że to nie jedyna opowieść wigilijna, która wyszła spod pióra Dickensa. Tak naprawdę było ich aż pięć! Według kolejności wydawania prezentują się one następująco: „Kolęda prozą, czyli opowieść wigilijna o duchu” („A Christmas Carol”, 1843), „Dzwony, które dzwonią, gdy odchodzi stary rok i nadchodzi nowy” („The Chimes”, 1844), „Świerszcz za kominem” („The Cricket on the Hearth”, 1845), „Bitwa o życie” („The Battle of Life”, 1846) oraz „Nawiedzony i jego układ z duchem” („The Haunted Man and the Ghost's Bargain”, 1848).
Na nadchodzący świąteczny, nieco wolniejszy czas polecamy sięgnąć znów po tę niestarzejącą się klasykę. Jest w niej zawartych wiele uniwersalnych prawd, jak to, że nie warto podążać jedynie za rzeczami materialnymi czy zrażać do siebie ludzi i spędzać życia samotnie. Takie nastawienie warto w sobie pielęgnować niezależnie od tego, czy obchodzimy święta.
Egzemplarz ze zdjęcia można znaleźć pod linkiem:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=991050897869705066
#31 – Zimowe czytanie
Za oknem spadł już pierwszy śnieg, czas zatem również swoje aktywności przestawić na tryb zimowy. Dla wielu osób oznacza to więcej czasu na czytanie, z czego jako biblioteka niezmiernie się cieszymy! Aby łatwiej Wam było dokonać wyboru lektury na te długie, zimowe wieczory, w Dziale Dorosłych przygotowaliśmy wystawkę z propozycjami – znajdziecie tam książki, które swoją tematyką i okładkami wspaniale wprowadzą w zimowy i świąteczny nastrój. Teraz zostaje już tylko przyjść do nas po jedną – lub kilka – z nich, a następnie zaszyć się w domu z kocem, kubkiem herbaty lub kawy i czworonożnym przyjacielem u boku, a następnie oddać się przyjemności płynącej z lektury.
#30 – Książki z literackiego podium. Nagrody i nominacje najważniejszych konkursów literackich
Jesień to pora roku chyba najbardziej kojarząca się z czytaniem, dla wielu to właśnie czas na nadrabianie lekturowych zaległości, czy po prostu relaks z książką, o który było ciężko podczas aktywnie spędzanego lata. Jesienią ogłaszane są również wyniki wielu konkursów literackich. W ubiegłym miesiącu poznaliśmy laureatów chociażby Nagrody Literackiej „Nike” czy Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W listopadzie rekomendujemy zatem naszym czytelnikom, by sięgnęli właśnie po dzieła nagrodzone w najważniejszych konkursach literackich, takich jak chociażby nagrody: Nike, Nobla, Pulitzera, Bookera, zarówno te tegoroczne, jak i z lat ubiegłych. Wybór jest ogromny i bardzo różnorodny, każdy znajdzie coś dla siebie!
#29 „Miłość warta wszystkiego”
Agnieszka Jeż
Wydawnictwo Filia
Czy każdy czas jest dobry na miłość? Wiele osób skłonnych będzie zapewne stwierdzić, że gdy dookoła dzieje się źle, to również i uczucia nie mają warunków, by się rozwijać. „Miłość warta wszystkiego” to opowieść o romantycznej relacji, która nawiązała się w 1939 roku. Jest to historia miłości zrodzonej z przypadku, a zarazem miłości zakazanej. Dwoje młodych ludzi łączy potężne uczucie, dzieli jednak wszystko inne – ona jest Żydówką z zamożnego domu, on – biednym lekarzem, Polakiem. Tłem dla ich znajomości jest II wojna światowa. Ta historia przypomina o tym, że nawet najtrudniejsze czasy pełne mroku nie są w stanie powstrzymać siły miłości. Zachęcamy do posłuchania audiobooka.
Książka i audiobook dostępne w naszej bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=991052731096705066
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz21000128
#28 – Potęga gór
Góry to niezwykłe miejsce. Zachwycają swoim majestatem, różnorodnością i pięknymi widokami, które roztaczają się z ich szczytów. Często można usłyszeć od różnych osób, że wędrówki po górach to jeden z ich ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu, aktywnego odpoczynku.
Są jednak też i tacy, dla których góry są całym światem, a zdobywanie ich stanowi sens życia. Aby wspiąć się na kolejny szczyt są w stanie poświęcić naprawdę wiele. Góry to pasja wymagająca czasu, treningów, nakładów finansowych, wyjazdów oraz podejmowania ryzyka. Wielu wspinaczy jest w stanie oddać dla nich nawet życie.
Książki o ludziach, którzy kochają góry ponad wszystko polecamy naszym czytelnikom w ramach październikowych bibliotecznych rekomendacji eksponowanych w Dziale Dorosłych. Warto poczytać o ludziach, w których sercach płonie tak gorąca pasja.
#27 „Biblioteka w oblężonym mieście”
Mike Thomson
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Czym jest dla nas książka? Jak wysoko cenimy sobie możliwość czytania i swobodnego wyboru lektury? Refleksję, że czytanie to cenny przywilej przynieść nam może reportaż Mike’a Thomsona „Biblioteka w oblężonym mieście”. Reportaż nieco inny niż te, które znamy, autor napisał go bowiem nie będąc nigdy w tytułowej bibliotece i nie uczestnicząc w opisanych wydarzeniach, komunikując się ze świadkami i bohaterami tych zdarzeń jedynie za pośrednictwem Internetu lub telefonu.
Tytułowe „oblężone miasto” to Darajja, syryjskie miasto, które jako jedno z pierwszych protestowało przeciwko reżimowi. Krwawy odwet sił rządowych przyniósł rzeź ludności cywilnej, masowe egzekucje, głód, zniszczenie miasta. Pod gruzami znalazła się także miejscowa biblioteka, wydawać by się jednak mogło, że wobec spadających wciąż bomb i pocisków, śmierci mieszkańców i zawalenia się całego ich świata, ta strata nie będzie bardziej odczuwalna niż inne. Tymczasem w mieście powstaje tajemna, podziemna biblioteka – pomiędzy kolejnymi bombardowaniami bohaterowie reportażu Mike´a Thomsona ratują książki ze zgliszcz, zaczynają je gromadzić i udostępniać innym. Biblioteka i znajdujące się w niej książki stają się dla mieszkańców miasta formą ucieczki od rzeczywistości, namiastką normalnego życia, pozwalają dzielić się swoją pasją oraz dają im nadzieję i cel.
Historia tej niezwykłej biblioteki i wyjątkowych ludzi, którzy z narażeniem życia ją tworzyli, porusza i ukazuje potęgę kultury i literatury. Książki naprawdę mają bowiem moc inspirowania i dawania siły do zmieniania świata. W nawiązaniu do wrześniowej wystawki książek „Reportaże. Głos ze świata” prezentowanej w Dziale Dorosłych rekomendujemy zetem reportaż Mike’a Thomsona „Biblioteka w oblężonym mieście”.
Pozycja dostępna w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=991052828516405066
#26 – Reportaże. Głos ze świata
Reportaż to gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej. Przedstawia rzeczywiste zdarzenia i towarzyszące im okoliczności, których autor reportażu sam jest świadkiem lub zna ich przebieg z relacji świadków, dokumentów lub innych źródeł.
Reportaże to także jeden z najchętniej wybieranych przez naszych czytelników gatunków non-fiction. Dlatego we wrześniu to je szczególnie polecamy w ramach comiesięcznej wystawki z cyklu „Biblioteczne rekomendacje #pimbppoleca”. Także tym, którzy do tej pory raczej stronili od takich publikacji. To rzeczywiście głos ze świata, na który warto się otworzyć.
#25 – W wakacje czytajmy polskich autorów
Na polskim rynku wydawniczym dzieje się w ostatnich latach bardzo wiele – wydawane są książki bardzo zróżnicowane gatunkowo, pojawiają się nowe, obiecujące nazwiska, kontynuowane są lubiane przez czytelników serie i cykle. Wszystko to sprawia, że do polskiej literatury współczesnej zaczynają przekonywać się także ci, którzy wcześniej woleli sięgać raczej po książki zagranicznych autorów. W sierpniu będziemy rekomendować właśnie publikacje naszych rodzimych pisarzy, także tych nieco mniej znanych. Jesteśmy pewni, że niejedna osoba odkryje w ten sposób nową, interesującą propozycję na wakacyjną lekturę.
#24 „Dom lalek”
Edyta Świętek
Replika
Dziś polecamy powieść, która w ubiegłym roku znalazła się na 4. pozycji w rankingu najchętniej wypożyczanych książek w naszej bibliotece. Mowa tu o „Domu lalek” Edyty Świętek, niezwykle poczytnej powieściopisarki pochodzącej z Krakowa, która w 2019 roku spotkała się z czytelnikami w brzeskiej bibliotece.
„Dom lalek” to powieść wyróżniająca się na tle pozostałych pozycji autorki, znaleźć w niej można bowiem pewne wątki kryminalne – pojawia się tajemniczy prześladowca, a głównej bohaterce, Anicie, ktoś z niewyjaśnionych powodów podrzuca lalki Barbie. Jest jednak także płomienny romans oraz wiele wzruszeń. Dużo uwagi w powieści poświęconych jest bowiem traumie związanej z życiem w cieniu chorej osoby, takie doświadczenia nawet w dorosłym życiu mogą owocować brakiem wiary w siebie, we własne możliwości i w to, że sami także zasługujemy na szczęście. Bohaterka powieści Świętek to młoda kobieta, która rzuciła się w wir pracy jako instruktorka fitness po zakończeniu nieudanego małżeństwa. Całe życie dorastała w cieniu niepełnosprawnej siostry, z tego powodu spotykały ją też szykany w szkole. Ciągle poszukuje akceptacji tego, co robi i jak wygląda u innych osób. Nie potrafi uwierzyć, że jest wartościową osobą, która ma wiele do zaoferowania światu. Gdy na jej drodze pojawia się nowy mężczyzna, wydaje się on być ideałem. Przy nim kobieta rozkwita, z czasem okazuje się jednak, że Mikołaj skrywa przed nią pewną tajemnicę.
Pozycja dostępna w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz19000882
#23 – Zbrodnia spod kobiecej ręki
Kto pisze lepsze kryminały i thrillery – pisarze czy pisarki? Czytelnicy zwykle mają swoje zdanie na ten temat. Są tacy, którzy wolą powieści autorstwa mężczyzn, są jednak też ci, którzy wyżej cenią intrygę wykreowaną przez kobiety. W lipcu rekomendujemy kryminały i thrillery właśnie spod kobiecej ręki. Warto bliżej poznać piszące o zbrodni autorki, które znakomicie sobie radzą na współczesnym rynku wydawniczym. Zbrodnia, śledztwo, zwroty akcji, psychologiczne gry i zagadki do rozwiązania to elementy, które idealnie sprawdzą się w naszych wakacyjnych lekturach!
#22 „Roślinna kuchnia regionalna”
Paweł Ochman
Wydawnictwo Marginesy
Nadeszły wakacje, to czas urlopów, a także czas przetworów, suszenia ziół i kulinarnych przygód. Tym razem mamy przyjemność zaprezentować wszystkim ceniącym sobie smaczne i zdrowe posiłki oraz zainteresowanym kuchnią wegańską wyjątkową książkę, prezentującą tradycyjne polskie dania w wersji roślinnej.
Jej autor – weganin, autor bloga weganon.pl, odkrywca regionalnej kuchni polskiej i potraw z dzikich roślin – zabiera nas w kulinarną podróż w różne regiony Polski, podczas której poznajemy najważniejsze potrawy ze wszystkich województw oraz wiele ciekawostek historycznych związanych z danym regionem, a także informacje na temat prezentowanych specjałów, dzięki którym nie jest to typowa publikacja kulinarna. Przygotowując codzienne posiłki nie zastanawiamy się zapewne zbyt często nad historią roślin, których używamy, ani skąd pochodzi danie czy jego nazwa. Nie każdy też wie, że początki kuchni regionalnej sięgają czasów zaborów. Ta pięknie wydana publikacja, bogata w grafiki i fotografie, pozwoli nam zgłębić wiedzę i znaleźć odpowiedzi na wiele pytań.
Wśród prezentowanych w niej przepisów znajdziemy dania łatwe do wykonania, opierające się na prostych i nietrudno dostępnych składnikach. Dowiemy się też, jakimi substytutami roślinnymi zastąpić mleko i jego przetwory, jajka czy mięso tak, aby przygotować wegańską wersję potrawy. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie, także smaki z dzieciństwa.
Pozycja dostępna w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz20001646
#21 „Chorwacka przystań”
Anna Karpińska
Storybox
Czy prawdziwa miłość istnieje naprawdę? „Chorwacka przystań” to opowieść o międzynarodowej miłości – poznajemy perypetie dziennikarki Anny, która wyjeżdża na krótko do Chorwacji w celach zawodowych. Już po powrocie trudno jej zapomnieć o pewnym Chorwacie…
Dwadzieścia lat później jej córka również wyjeżdża do tego kraju i poznaje przystojnego Chorwata – staje w analogicznej sytuacji jak jej matka. Kim jest ów mężczyzna? Czy Anna jeszcze kiedyś zobaczy swoją dawną miłość? To pytania, które czytelnikowi będą towarzyszyć podczas lektury tej książki.
Książka do wypożyczenia w naszej bibliotece (audiobook i wersja papierowa) oraz do przeczytania poprzez Legimi:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=legimi.com:635608
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz21000130
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=legimi.com:627736
#20 Małopolska – warto ją poznać!
Małopolska to wyjątkowe miejsce – zachwyca nas swoim pięknem i różnorodnością, inspiruje do aktywności i podejmowania wyzwań, budzi poczucie dumy z tradycji i historii, każdego dnia możemy odkrywać ją na nowo. W czerwcu zapraszamy naszych czytelników, by poznać ją nieco bliżej. Na wystawce w Dziale Dorosłych czekają przewodniki turystycznie, biografie, zbiory opowiadań, anegdot i satyr, monografie, powieści. Są też pozycje dotyczące najbliższego naszym sercom regionu brzeskiego. Zapraszamy!
#19 „Pszczoły”
Opracowanie tekstu: Wojciech Grajkowski
Ilustracje: Piotr Socha
Wydawnictwo Dwie Siostry
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, z tej okazji zapraszamy Was do ich magicznego królestwa. Przyjrzymy się z bliska, jak są zbudowane, zajrzymy do ich domu, poznamy ich zwyczaje. Zobaczymy, jak tańczą, i dowiemy się, kiedy i po co to robią. Sprawdzimy, skąd wiemy, że żyły już w czasach dinozaurów, i dlaczego znalazły się na płaszczu Napoleona. Popracujemy z pszczelarzem, przejedziemy się ciężarówką wiozącą ule do sadu migdałowego, posmakujemy różnych rodzajów miodu. Tylko uważajmy: nie dajmy się użądlić!
Dziękujemy Panu Piotrowi Tocie za miłe przyjęcie.
Książkę można wypożyczyć w brzeskiej bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=b52658144
#18 „Sekretne życie drzew”
Peter Wohlleben
Wydawnictwo Otwarte
Flora i fauna – chyba każdy kojarzy te pojęcia z lekcji przyrody w podstawówce. Większość z nas jako ważniejszą zapewne wskazałaby faunę. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś dlaczego? Czyżby chodziło o fakt, że zwierzęta wydają dźwięki, czują? A czy rośliny również czują i mówią? Może po prostu my ich nie słuchamy i jesteśmy obojętni na ich uczucia? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziemy w książce „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena.
Czy książka o drzewach może być ciekawa? Peter Wohlleben doskonale wie o tym, że pojęcia takie jak fotosynteza, fototaksja czy ksantofil mogłyby odstraszyć czytelnika. Dlatego też w książce nie używa naukowych sformułowań, posługuje się zabiegiem personifikacji. Opowiada o drzewach tak, jakby były ludźmi i twierdzi, że w rzeczywistości niewiele się od nas różnią. Autor jest leśnikiem z zamiłowania, o drzewach mówi z pasją. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych oraz kieruje się swoją intuicją i wieloletnim doświadczeniem, dzieli się swoimi spostrzeżeniami z czytelnikami.
Czy drzewo jest istotą społeczną? Oczywiście! Drzewa porozumiewają się ze sobą, troszczą się o siebie – swoje dzieci, chore i starsze osobniki – w ich społeczności nie ma miejsca na stygmatyzację słabszych. Socjalizują się. Mają uczucia. Zapamiętują. Mogą długo żyć głównie dzięki wsparciu pozostałych. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że drzewa pomagają również ludziom – redukują poziom dwutlenku węgla i produkują życiodajny tlen. O tym raczej pamiętamy, ale przecież nie jest to jedyna funkcja lasu. Drzewa tworzą środowisko do życia dla zwierząt, magazynują wodę. Robią tak wiele dobrego, że trudno wymienić wszystkie korzyści, jakie nam zapewniają.
Pogoda wciąż nas nie rozpieszcza, tęsknimy za zielenią, cieniem dającym ochłodę w gorące, letnie dni. „Sekretne życie drzew” to zatem doskonała propozycja na ten czas. Jeśli zaliczacie się do grona pasjonatów przyrody – książka ta stanowi obowiązkową pozycję dla Was. Natomiast jeśli uważacie, że świat przyrody Was zanudza, być może nadszedł czas, żeby przekonać się, jak jest fascynujący.
„Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem” ~ A. Wajrak
Książka dostępna w bibliotece w formie papierowej i audiobooka:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=b53435266
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=Rad%20M17002092
#17 Książki o książkach i bibliotece
Maj to dla bibliotek i bibliotekarzy miesiąc szczególny. To właśnie wówczas mają oni swoje święto. Od 1985 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od 2004 roku organizowany jest natomiast Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Rozpoczyna się ona co roku właśnie w Dniu Bibliotekarza i trwa do 15 maja, jej organizatorem również jest SBP. Hasło przewodnie i plakat danej edycji wybierane są co roku w drodze konkursu.
W tym wyjątkowym dla nas miesiącu w ramach naszych wystawek książkowych proponujemy zatem czytelnikom książki związane właśnie z bibliotekarzami i bibliotekami oraz tym, co dla nich szczególnie ważne, czyli książkami.
#16 „Uratuj Ziemię!”
Patrick George
Wydawnictwo Bajka
Polecamy książkę „URATUJ ZIEMIĘ” Patrick George. Najlepsza Książka Dziecięca „Przecinek i Kropka” 2019 w konkursie Empiku.
Do lektury zaprasza też Małgorzata Strzałkowska:
Dbajmy o staruszkę Ziemię – ona daje nam schronienie,
dźwiga morza, rzeki, sady, pola, lasy, autostrady,
dzięki niej pijemy, jemy, oddychamy i żyjemy.
To jej wszystko zawdzięczamy! Lecz czy zawsze o nią dbamy?
Człowiek już narobił szkody, skaził glebę, zatruł wody…
Ale zamiast szukać winnych i oglądać się na innych,
niedowiarków wpraw w zdumienie i uratuj naszą Ziemię!
Książkę można wypożyczyć w brzeskiej bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=991052576710605066
#15 Poznajmy ich bliżej – niezwykłe biografie
Lubicie czytać biografie? Wiemy, że tak, bo bardzo często pytacie o nie w naszej bibliotece!
Czytanie biografii to okazja nie tylko do bliższego poznania jakichś postaci znanych nam z ekranu, okładek gazet czy poprzez ich twórczość, ale też na swoistą podróż w czasie i przestrzeni – w ten sposób przyglądamy się realiom epoki oraz przemianom społecznym i historycznym. Oddając się lekturze historii życia i działalności wielkich artystów, podróżników, sportowców, społeczników itp., możemy czerpać wiedzę z ich życiowych doświadczeń, a także zyskać nową perspektywę postrzegania otaczających nas spraw. Biografie to bowiem opowieści nie tylko o sławie i sukcesach, ale też o trudnościach i porażkach, z którymi musi mierzyć się każdy, nawet ci znani i kochani. Książki o niezwykłym życiu innych mogą stać się także wspaniałym źródłem inspiracji i motywacją do podejmowania wyzwań i walki o własne marzenia.
#14 „Bioogród”
Brunhilde Bross-Burkhardt
Wydawnictwo Publicat
Już za kilka dni, 21 marca powitamy kalendarzową wiosnę. Dla miłośników ogrodów jest to czas wzmożonej pracy. Dlatego w tym tygodniu biblioteka poleca poradnik dla zainteresowanych uprawą roślin w zgodzie z naturą. Jest to propozycja zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, jak i dla tych, którzy chcą zmienić swój ogród na prowadzony z zachowaniem równowagi biologicznej.
Wszystkich, którzy chcą zbierać ekologiczne, pozbawione niezdrowych substancji warzywa, owoce czy zioła ze swoich ogrodów, a przy okazji robić coś dobrego dla środowiska, zachęcamy do lektury tej książki. Jest ona prawdziwym kompendium wiedzy, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Poczytamy o początkach bioogrodnictwa, poznamy kilka wzorcowych projektów ogrodów, a także instrukcje wdrażania najważniejszych idei ogrodnictwa ekologicznego na własnym kawałku ziemi. Zgłębimy informacje na temat oszczędzania wody, pielęgnacji gleby, kompostowania, a także naturalnej ochrony roślin. Poznamy również tajniki doboru odpowiednich gatunków i odmian oraz łączenia roślin użytkowych z ozdobnymi. Dopełnieniem naszych upraw mogą być zioła lecznicze i kuchenne, które u autorki książki interesującej się rolnictwem ekologicznym od początku studiów rolniczych, stanowią integralną część ogrodu. Zaletą książki jest przejrzysty układ, poglądowe rysunki i fotografie oraz dużo praktycznych porad.
Książka dostępna w bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz20001603
#13 „Co robią uczucia?”
Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Wydawnictwo Dwie Siostry
Jak wprowadzić dziecko w świat uczuć i emocji? Nauczyć, jak je rozpoznawać u siebie i innych? Bibliotekarze rekomendują – poprzez literaturę. Zwłaszcza tę pięknie napisaną i wydaną.
Dziś polecamy książę dla dzieci „Co robią uczucia?” z tekstem Tiny Oziewicz i ilustracjami Aleksandry Zając. To urocza, dowcipna i pełna ciepła propozycja dla dzieci i dorosłych, która może stać się przyczynkiem do dalszych rozmów o kryjących się w nas emocjach.
Książkę można wypożyczyć w brzeskiej bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz20000996
#12 Literatura jest kobietą. Książki o niezwykłych kobietach
Marzec będzie w bibliotece miesiącem kobiet. Nie tylko za sprawą przypadającego 8 marca Dnia Kobiet. Przecież literatura jest kobietą. Książka jest kobietą. Nawet biblioteka jest kobietą!
O kobietach – odważnych, walecznych, niepokornych, zmieniających świat, zachwycających, utalentowanych, często pozostających jednak w cieniu mężczyzn – powstało wiele wspaniałych książek. I to właśnie te pozycje o niezwykłych kobietach pragniemy zarekomendować naszym czytelnikom w marcu.
#11 „Służąca”
Alicja Sinicka
Wydawnictwo Kobiece
Alicja Sinicka, pisarka skutecznie łącząca thriller psychologiczny z powieścią obyczajową czy romansem, w swojej najnowszej powieści „Służąca” znów porywa w mroczny świat ludzkich obsesji i niebezpiecznych gier. Autorka wydała do tej pory kilka powieści, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez czytelników, a jej nazwisko kojarzone jest z wciągającą, nieco przewrotną intrygą, klimatem niepokoju i kobiecą opowieścią z dreszczykiem.
Julia, bohaterka „Służącej”, to zwykła dziewczyna, która marzy o własnym biznesie. W tym celu zatrudnia się jako pomoc domowa w domu ekscentrycznej rodziny Borewskich. Bardzo szybko okazuje się jednak, że wraz z przekroczeniem progu tej posiadłości, zostaje wciągnięta w niebezpieczną pułapkę chorych fantazji i pragnień swoich dręczycieli.
Podobnie jak w innych swoich powieściach, Sinicka wrzuca bohaterkę „Służącej” w skrajną sytuację, w której, aby przetrwać, będzie musiała podjąć nierówną walkę z bezlitosnym oprawcą. Jest to powieść o mrokach ludzkiej natury, skrywanych za fasadą elegancji i bogactwa niebezpiecznych obsesjach i zabawie życiem innych. Jak przystało na thriller psychologiczny znajdziemy tu napięcie trzymające do ostatniej strony, wartką akcję, pogmatwaną intrygę czy zaskakujące zakończenie.
Powieść dostępna w bibliotece w postaci książki i e-booka (Legimi):
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=991052817876705066
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=legimi.com%3A630671
#10 „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”
Piotr Milewski
Wydawnictwo Świat Książki
Zapraszamy w podróż po dalekiej i zimnej, ale jakże fascynującej Islandii. Tę niezwykłą krainę pokazuje nam pisarz i podróżnik Piotr Milewski, dla którego inspiracją do wyprawy stała się książka morawskiego drukarza Daniela Vettera wydana w 1638 roku pod tytułem „Islandia albo krótkie opisanie wyspy Islandyi…”. Milewski przemierza Islandię wzdłuż i wszerz pieszo i autostopem, w swojej książce przekazuje zaś czytelnikowi ciekawostki, rady dla podróżnych, a także – przede wszystkim – maluje słowem obraz tego pięknego miejsca.
Książkę można wypożyczyć w brzeskiej bibliotece:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=Op2018007115
#9 Książką po mapie
W lutym zapraszamy do odbywania podróży „Książką po mapie”. Paryż, Nowy Jork, Barcelona, Rzym, Londyn, Neapol – wszystkie te miejsca (i wiele więcej!) można zwiedzić sięgając jedynie po książkę. Nie zawsze musi być to jednak literatura podróżnicza. W ramach naszej lutowej wystawki z bibliotecznymi rekomendacjami polecamy wszystkie książki z nazwami geograficznymi w tytule. Powieści też, każdy znajdzie coś dla siebie!
PS Czy wam również często zdarza się używać pocztówek przywiezionych z podróży jako zakładek do książek?
#8 „Rdza”
Jakub Małecki
Sine Qua Non
Zabawki schowane w pralce przed Bozią... to jedna z zaskakujących scen w powieści, której głównym bohaterem jest osierocony Szymon. Nie jest to nowość, powieść została wydana w 2018 roku, ale warto do niej zaglądnąć. Wiele w niej ludzkiego cierpienia, jest ona jednak również pełna ciepła i czułości, np. wówczas gdy babka zamiast wyciągnąć zabawki, kupuje nową pralkę.
To książka bez happy endu, ale też nie pozwoli Wam zanurzyć się w rozpaczy. Pokaże remedium na bolesne potyczki z losem. Determinacja bohaterów i ich konsekwentne dążenie do obranego celu nie pozwalają dać się przytłoczyć cierpieniu. W końcu nic nigdy nie jest nam dane na zawsze. Książka zapewni wzruszenie, ale z kategorii tych ciepłych uniesień nad dobrocią, odwagą i opiekuńczością drugiego człowieka. Koniecznie wysłuchajcie!
Jakub Małecki – polski pisarz zaliczany początkowo do nurtu fantastyki, obecnie piszący głównie literaturę obyczajową. Autor jedenastu książek, m.in. bestsellerowego „Dygotu”, „Rdzy” oraz „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Publikował w „Przekroju”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku ZNAK”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”. Tłumacz literatury z języka angielskiego.
Powieść dostępna w bibliotece jako książka i audiobook:
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=RzFi2017004109
https://www.brzesko-pimbp.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=KBRz20000165
#7 Najpierw książka, później film
Wraz z rozpoczęciem nowego roku naszą akcję „Biblioteczne rekomendacje #pimbppoleca” przenosimy także do działań stacjonarnych Działu Dorosłych PiMBP w Brzesku. W każdym miesiącu 2021 r. pod tym właśnie szyldem prezentować będziemy wystawki książkowe z tematycznymi propozycjami czytelniczymi.
W styczniu bibliotekarze polecają – „Najpierw książka, później film”. Tej starej zasady warto się trzymać! W pierwszym miesiącu nowego roku rekomendujemy czytelnikom zatem książki, które zostały później sfilmowane. Być może będzie to okazja do odkrycia, że film, który zrobił na nas wrażenie, ma swój literacki pierwowzór, bądź odwrotnie – że czytana przez nas książka została także zekranizowana.
#6 „Gambit królowej”
Walter Tevis
Wydawnictwo Czarne
Kto oglądał bijący rekordy popularności serial „Gambit królowej” od Netflixa? A kto przeczytał także książkowy pierwowzór autorstwa Waltera Tevisa? Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, polecamy!
„Gambit królowej” jest opowieścią o młodej Beth Harmon, która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do sierocińca w stanie Kentucky. Tam ujawnia się jej niezwykły talent do gry w szachy, lecz także skłonność do ulegania wewnętrznym demonom i obsesjom. Gdy zamieszkuje wraz z rodziną adopcyjną w domku na przedmieściach, zapisuje się na swój pierwszy turniej szachowy, wchodząc tym samym do zdominowanego przez mężczyzn świata szachów. Beth jeszcze jako dziecko uzależnia się od podawanych w sierocińcu środków uspokajających, z czasem dochodzą także kłopoty z alkoholem oraz obsesyjna chęć wygranej. Za jej kolejnymi sukcesami w turniejach – najpierw tych lokalnych, później także stanowych, a na koniec międzynarodowych – stoją zatem jej szachowy geniusz, wewnętrzny upór i obsesyjne oddanie grze.
„Gambit królowej” to powieść nie tylko społeczno-obyczajowa, ale także psychologiczna czy inicjacyjna. To także doskonały szkic swojej epoki – Ameryki lat 50. i 60., nastrojów Zimnej Wojny, obyczajowości i realiów społecznych, pozycji kobiet w postrzeganym jako typowo męski świecie szachów. Tę opowieść o walce z wewnętrznymi demonami, słabościami i presją sukcesu naprawdę warto poznać.
Walter Tevis – amerykański pisarz, wykładowca anglistyki. Autor licznych opowiadań i kilku powieści, z których trzy zostały zekranizowane – „Bilardzista”, „Kolor pieniędzy” i „Człowiek, który spadł na Ziemię”. Jego powieść „Gambit królowej” z 1983 r. została w 2020 r. wyprodukowana przez serwis Netfliks jako siedmioodcinkowy miniserial, który spotkał się z ogromnym uznaniem widzów i krytyków.
#5 „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
Radek Rak
Powergraph
Wężowa baśń... tylko dla odważnych! Jak inaczej można dzisiaj opowiedzieć o Jakubie Szeli jeśli nie baśnią? Kim był Szela: mordercą, królem chłopów? Postać Szeli jest dla historyków kłopotliwa, wstydliwa i przerażająca. Gdzie szukać prawdy?
Radek Rak w swojej „Baśni o wężowym sercu...” splata w jedną tkaninę wiele wymiarów: realistycznych, prawdopodobnych i fantastycznych. Szela obserwuje kolejne warstwy społeczne z perspektywy chłopa, magicznego wędrowca, panicza. Nawet język: archaiczny i współczesny, chłopski i szlachecki poplątały się wężowym splotem. Nie mogłam się doczekać, aby wysłuchać powieści nagrodzonej Nike w 2020 roku, a jest to lektura dla odważnych, gdyż trzeba być gotowym na tą przerażającą historię społecznej niesprawiedliwości, wyzysku i pogardy dla chłopów, które zrodziły krwiożerczą potrzebę zemsty. A były to czasy gdy cham nie mógł równać się panu...
PS Rak wskazuje także na przyczyny dzisiejszego niskiego poziomu czytelnictwa!
Radek Rak — pisarz z dziedziny fantastyki, czynny zawodowo lekarz weterynarii. Debiutował w 2014 r. powieścią „Kocham cię, Lilith”, następnie wydał także „Puste niebo” (2016) i „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019). Laureat najważniejszych polskich nagród literackich: Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrody im. Janusza A. Zajdla, „Śląkfy”, a także Nagrody Literackiej „Nike” w 2020 r. za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
#4 „Niewidzialni”
Roy Jacobsen
Wydawnictwo Poznańskie
Literatura skandynawska kojarzy się większości z nas z tak „modną” obecnie powieścią kryminalną. Ilość tytułów tego gatunku jest bardzo imponująca, można w nich do woli przebierać. Nie zapominajmy jednak o ogromnym bogactwie literatury skandynawskiej. Jeśli więc nie jesteście pasjonatami krwawych zbrodni i mrocznych intryg sięgnijcie po prozę Roya Jacobsena. Jego „Niewidzialni” to doskonała powieść, która trafiła do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2017 r. To również pierwsza książka, która po 28 latach przerwy ukazała się pod szyldem „Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich” Wydawnictwa Poznańskiego.
Powieść jest portretem i historią rodziny Barroy’ów zamieszkującej niewielką norweską wyspę. Życie Hansa, Marii, Barbro, Martina i małej Ingrid toczy się odmierzane porami roku. Skromne i surowe, z dala od nowoczesności, pełne zmagań z kapryśną i surową naturą. Ich codzienna egzystencja jest trudna. Łowią ryby, zbierają kaczy puch, wykopują torf na opał, uprawiają ziemię, hodują zwierzęta. Wykorzystują to, co morze wyrzuca na brzeg. Jednocześnie całkowicie akceptują swój los. Walka o przetrwanie w tych trudnych warunkach uczy ich pokory i szacunku wobec natury. Zespoleni z miejscem, w którym żyją, potrafią w zadziwiający sposób odnaleźć radość w prozaicznych rzeczach. Równocześnie ich sposób myślenia zupełnie wyklucza możliwość opuszczenia wyspy. Dopiero Ingrid jako pierwsza zaczyna kwestionować rodzinne tradycje. Będąc już dorosłą kobietą ma odwagę opuścić wyspę na zawsze i rozpocząć inne życie.
Proza Roya Jacobsena urzeka. Jest bardzo oszczędna i równocześnie poruszająca swą prostotą. „Niewidzialni” stanowią pierwszą część historii rodziny Barroy’ów. Jeśli Wam się spodoba, sięgnijcie po następne.
Roy Jacobsen (ur. 1954) — jeden z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy norweskich. Dorastał w Grorud, wówczas przedmieściu Oslo. W latach 1979-1986 mieszkał w Sollfjellsjøen (rodzinnej miejscowości swojej matki) w regionie Nordland. Obydwa te miejsca często pojawiają się w jego twórczości. Debiutował w 1982 r. zbiorem opowiadań „Fangeliv” (Więzienne życie), za który otrzymał nagrodę im. Tarjei Vesaasa. Był dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej Rady Nordyckiej. W październiku tego roku był gościem tegorocznej edycji festiwalu literackiego Conrad Festival.
#3 „Harry Potter i przeklęte dziecko”
J.K. Rowling, Jack Thorne i John Tiffany
Media Rodzina
Dramat kojarzy się Wam wyłącznie z Aleksandrem Fredrą, Juliuszem Słowackim, Wiliamem Shakespeare’em albo nawet antycznym Rzymem? Nic bardziej mylnego! Na wprost oczekiwaniom czytelników wychodzi nowoczesny dramat – „Harry Potter i przeklęte dziecko” autorstwa J.K. Rowling, Johna Tiffany’ego i Jacka Thorne’a. Jednak nie jest to kolejny tom powieściowej serii, którą dodatkowo spopularyzowały ekranizacje – to sztuka teatralna wydana w formie książki.
Na pewno kojarzycie historię młodego czarodzieja Harry’ego Pottera – nie tylko młodzi czytelnicy, którzy czytali tę serię ukradkiem w nocy, ale również ci nieco bardziej dorośli. Harry stał się kultową postacią zarówno w historii kina, jak i literatury. Zastanawialiście się kiedyś, co teraz słychać u bohaterów tej magicznej serii? Jak potoczyło się ich życie? Akcja rozgrywa się 19 lat po wydarzeniach, jakie miały miejsce w części „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Nasi ulubieni młodzi bohaterowie są już dorośli i zmagają się z nowymi problemami. Historia opowiedziana w dramacie szczególnie skupia się na ich dzieciach, które również są uczniami sławnego Hogwartu. Oczywiście nie zabraknie kolejnych potyczek pomiędzy dobrem i złem – w końcu to dzieło osadzone w fantastycznym świecie. Natknąć się można też na nawiązania do powieściowej serii oraz ulubione postaci.
Żeby jednak nie ujawniać zbyt wielu szczegółów, przytoczmy jedynie fragment informacji od wydawcy: „Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej nie ma go teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, którego nigdy nie chciał przyjąć. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony”.
Serdecznie polecam tę książkę! Trzyma ona czytelnika w napięciu i jest pełna zwrotów akcji, a do jej zrozumienia nie jest konieczna znajomość poprzednich części przygód młodego czarodzieja z Hogwartu. Magiczna sceneria jest idealna szczególnie w te nastrojowe, jesienne popołudnia. Książka jest oczywiście skierowana głównie do fanów Harry’ego Pottera, jednak nie tylko do tych najmłodszych. Troszkę starsi koneserzy książek o tematyce fantastycznej również mogą odnaleźć przyjemność w tej lekturze, bo przecież każdy wiek jest odpowiedni na odrobinę magii w życiu.
#2 „Olga Boznańska. Non finito”
Angelika Kuźniak
Wydawnictwo Literackie
Lubicie czytać biografie a może jesteście miłośnikami malarstwa? Jeśli tak, to zachęcamy Was do lektury książki „Olga Boznańska. Non finito” Angeliki Kuźniak.
Autorka w swojej książce powstałej na podstawie wspomnień świadków epoki i relacji bliskich malarce osób oraz zebranych szczegółowych informacji ukazuje postać wielkiej artystki przełomu XIX i XX wieku, jej drogę do sukcesu, a także wiele ciekawostek z prywatnego życia.
Olga Boznańska malowała przede wszystkim portrety, które obnażały wnętrze malowanej osoby. Nie upiększała postaci. Charakter, emocje i uczucia były dla niej ważniejsze od urody modeli. Zofia Stryjeńska o Oldze Boznańskiej mówiła, że „portrety robiła wprost latami. Model się zestarzał, wyłysiał, ożenił, okocił, schudł [...] musiał pozować, chciał czy nie chciał, chyba że umarł”.
Artystka pracowała głównie w pracowni. Nie lubiła malować w plenerze, twierdząc, że „krajobrazu nie można posadzić na kanapie i kazać mu przychodzić kilkanaście razy do pracowni”.
Książka opowiada nie tylko o utalentowanej artystce, która całe swoje życie poświęciła malarstwu, ale także o relacjach rodzinnych i sprawach sercowych oraz o różnych jej dziwactwach. Sposób narracji, barwny język, bogaty materiał źródłowy czy archiwalne fotografie pozwalają wczuć się w klimat epoki, bliżej poznać malarkę i gościć w jej pracowniach.
Angelika Kuźniak – autorka opowieści biograficzno–reporterskich, m.in.: „Marlene”, „Papusza”, „Stryjeńska. Diabli nadali”, współautorka z Eweliną Karpacz–Oboładze „Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk” oraz „Krótkiej historii o długiej miłośći”. W 2019 r. napisała opowieść o mistrzyni portretu – Oldze Boznańskiej „Olga Boznańska. Non finito”.
#1 „Poufne”
Mikołaj Grynberg
Wydawnictwo Czarne
Ta książka Was nie przerazi, nie rozżali. To nie jest typ literatury obozowej. Nie obawiajcie się, że smutek Was otoczy i nie będzie chciał zniknąć. Straszne wydarzenia opowiedziane są mimochodem.
Nie można prosto napisać o tej książce. Proste historie losów ludzkich mają kolejne dna, które w każdym rozdziale oddzielnie przedstawione, tworzą finalnie całokształt rodzinnych historii.
Czy w rodzinach, które przeszły jakąś traumę, niekoniecznie wojenną, można się wyzwolić z niepokoju przed nadciągającym kolejnym nieszczęściem?
Byłam przeładowana dramatycznymi historiami rodzin żydowskich, które w obłędzie Holocaustu ginęły w maszyneryjnie zaprojektowanym procesie.
W tej książce autor przedstawia tragedię jakby mimochodem, w oddali, ważniejsze są relacje między ludźmi, tworzone więzi rodzinne.
Hanna Krall napisała:
„Jest to książka o szczęśliwej rodzinie [...] całkiem niepotrzebnie kolejne pokolenia tej rodziny dostają histerii, kiedy syn albo wnuk spóźnia się o piętnaście minut. A właściwie jeszcze się nie spóźnia, tylko mógłby się spóźnić. Mógłby na przykład zginąć w drodze na rodzinny obiad. Giną, owszem, ale normalnie – w wypadku samochodowym albo w oceanie – i nikt tu nikogo nie zabija”.
Mikołaj Grynberg – polski artysta fotograf, pisarz, reporter, z wykształcenia psycholog. Autor m.in.: „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”, „Rejwach”, „Księga Wyjścia”, „Poufne”.
"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."
Maria Dąbrowska
Kontakt
Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku
Plac Targowy 10
32-800 Brzesko
tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl
Inspektor Ochrony Danych Małgorzata Kucia
e-mail: ido@bibliotekabrzesko.pl
Dane kontaktowe