#2 „Olga Boznańska. Non finito”
Angelika Kuźniak
Wydawnictwo Literackie

Lubicie czytać biografie a może jesteście miłośnikami malarstwa? Jeśli tak, to zachęcamy Was do lektury książki „Olga Boznańska. Non finito” Angeliki Kuźniak.

Autorka w swojej książce powstałej na podstawie wspomnień świadków epoki i relacji bliskich malarce osób oraz zebranych szczegółowych informacji ukazuje postać wielkiej artystki przełomu XIX i XX wieku, jej drogę do sukcesu, a także wiele ciekawostek z prywatnego życia.

Olga Boznańska malowała przede wszystkim portrety, które obnażały wnętrze malowanej osoby. Nie upiększała postaci. Charakter, emocje i uczucia były dla niej ważniejsze od urody modeli. Zofia Stryjeńska o Oldze Boznańskiej mówiła, że „portrety robiła wprost latami. Model się zestarzał, wyłysiał, ożenił, okocił, schudł [...] musiał pozować, chciał czy nie chciał, chyba że umarł”.

Artystka pracowała głównie w pracowni. Nie lubiła malować w plenerze, twierdząc, że „krajobrazu nie można posadzić na kanapie i kazać mu przychodzić kilkanaście razy do pracowni”.

Książka opowiada nie tylko o utalentowanej artystce, która całe swoje życie poświęciła malarstwu, ale także o relacjach rodzinnych i sprawach sercowych oraz o różnych jej dziwactwach. Sposób narracji, barwny język, bogaty materiał źródłowy czy archiwalne fotografie pozwalają wczuć się w klimat epoki, bliżej poznać malarkę i gościć w jej pracowniach.

Angelika Kuźniak – autorka opowieści biograficzno–reporterskich, m.in.: „Marlene”, „Papusza”, „Stryjeńska. Diabli nadali”, współautorka z Eweliną Karpacz–Oboładze „Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk” oraz „Krótkiej historii o długiej miłośći”. W 2019 r. napisała opowieść o mistrzyni portretu – Oldze Boznańskiej „Olga Boznańska. Non finito”.

#1 „Poufne”
Mikołaj Grynberg
Wydawnictwo Czarne

Ta książka Was nie przerazi, nie rozżali. To nie jest typ literatury obozowej. Nie obawiajcie się, że smutek Was otoczy i nie będzie chciał zniknąć. Straszne wydarzenia opowiedziane są mimochodem.
Nie można prosto napisać o tej książce. Proste historie losów ludzkich mają kolejne dna, które w każdym rozdziale oddzielnie przedstawione, tworzą finalnie całokształt rodzinnych historii.
Czy w rodzinach, które przeszły jakąś traumę, niekoniecznie wojenną, można się wyzwolić z niepokoju przed nadciągającym kolejnym nieszczęściem?
Byłam przeładowana dramatycznymi historiami rodzin żydowskich, które w obłędzie Holocaustu ginęły w maszyneryjnie zaprojektowanym procesie.
W tej książce autor przedstawia tragedię jakby mimochodem, w oddali, ważniejsze są relacje między ludźmi, tworzone więzi rodzinne.

Hanna Krall napisała:
„Jest to książka o szczęśliwej rodzinie [...] całkiem niepotrzebnie kolejne pokolenia tej rodziny dostają histerii, kiedy syn albo wnuk spóźnia się o piętnaście minut. A właściwie jeszcze się nie spóźnia, tylko mógłby się spóźnić. Mógłby na przykład zginąć w drodze na rodzinny obiad. Giną, owszem, ale normalnie – w wypadku samochodowym albo w oceanie – i nikt tu nikogo nie zabija”.

Mikołaj Grynberg – polski artysta fotograf, pisarz, reporter, z wykształcenia psycholog. Autor m.in.: „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”, „Rejwach”, „Księga Wyjścia”, „Poufne”.

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Inspektor Ochrony Danych Małgorzata Kucia
e-mail: ido@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe