Dane kontaktowe

Wypożyczalnia
(14) 66-312-02 lub (14) 68-64-550
wew. 15

Czytelnia
(14) 66-312-02 lub (14) 68-64-550
wew. 24

Email: dzieci@bibliotekabrzesko.pl Oddział dla Dzieci

Oddział dla Dzieci i Młodzieży mieści się na pierwszym piętrze RCKB.
Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy:

  • Wypożyczalnię,
  • Czytelnię z czterema stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu oraz możliwością wydruku,
  • Komnatę Bajek.

W Wypożyczalni i Czytelni zgromadziliśmy księgozbiór liczący ponad 21 tysięcy woluminów. Wśród nich oferujemy książki popularnonaukowe, w tym pięknie wydane i ilustrowane serie wydawnicze z różnych dziedzin wiedzy, literaturę obcojęzyczną oraz słowniki, encyklopedie i leksykony. W naszym księgozbiorze znajduje się również „półka dla rodziców”, a w niej poradniki dotyczące problemów wychowawczych oraz książki bajkoterapeutyczne, które mogą pomóc dzieciom w pokonaniu problemów i lęków.

Literatura dla dzieci i młodzieży podzielona jest na poziomy według grup wiekowych:

  • Poziom 0: obejmuje książki dla najmłodszych (0-5 lat), oparte na czarno - białym kontraście, które przyczyniają się do optymalnego rozwoju dziecka. Znajdują się tu również książki zabawki, które rozbudzają wyobraźnię maluszka.
  • Poziom I: obejmuje książki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-8 lat). Znajduje się tu literatura o przystępnej treści, z przewagą ilustracji. Są tu książeczki pisane dużą i czytelną czcionką przeznaczone specjalnie dla tych, którzy uczą się czytać.
  • Poziom II: obejmuje książki dla dzieci w wieku szkolnym (9-10 lat). Mieści się tu literatura ilustrowana jednak z przewagą tekstu. Są tu książki poznawcze, religijne, baśnie, legendy, mity, powieści historyczne, opowiadania przyrodnicze oraz powieści i opowiadania fantastyczno- realistyczne.
  • Poziom III: obejmuje książki dla dzieci starszych (11-14 lat). Znajdują się tu trudniejsze zbiory baśni, powieści i nowele o zróżnicowanej tematyce np.: książki, historyczne, przyrodnicze, fantastyczne, przygodowe oraz obyczajowe.
  • Poziom IV: obejmuje książki dla młodzieży (15-16 lat). Mieszczą się tu utwory przeznaczone dla nastolatków oraz potrzebna im literatura dla dorosłych, zwłaszcza klasyka będąca lekturą szkolną.

Naszym czytelnikom proponujemy również czasopisma, z których można korzystać na miejscu lub wypożyczyć je do domu. Dla dzieci i młodzieży oferujemy następujące tytuły: Kaczor Donald, Kraina Zwierząt, Kumpel, Ninjago, Scooby-Doo, Świerszczyk, Viktor, Viktor Junior (a także archiwalne tytuły: Abecadło, Disney Junior, Hobby, Viktor Gimnazjalista). Natomiast dla bibliotekarzy, nauczycieli i rodziców prenumerujemy: Bibliotekę w szkole, BIM, Guliwera, Iskrę, Małego Artystę, miesięczniki: Mamo to ja, Nauczycielka Przedszkola, Nauczycielka Szkoły Podstawowej, Poradnik Bibliotekarza, (a także tytuły archiwalne: Dziecko, Przedszkolak, Ryms).

Do korzystania z księgozbioru upoważnia aktualna karta czytelnika. Szczegółowe zasady zapisu oraz korzystania z księgozbioru określa regulamin. Zob. Regulamin

Znajdująca się w Oddziale dla Dzieci Komnata Bajek jest miejscem wyjątkowym, wyposażonym w kolorowe, miękkie pufy, barwny dywanik, najróżniejsze zabawki i gry. Tutaj odbywają się spotkania członków Klubu Malucha, Poranki z Książką, spotkania Małych Globtroterów, lekcje biblioteczne oraz zajęcia dla grup zorganizowanych. Jest to także niezwykle przyjemna przestrzeń, w której rodzice i dzieci mogą wspólnie czytać książki oglądać filmy, bawić się i odpoczywać.

O tym, że Komnata Bajek jest miejscem niezwykłym świadczy również to, że wielokrotnie otrzymaliśmy certyfikat Miejsce Przyjazne Maluchom, nadawany instytucjom, firmom, placówkom publicznym w całej Małopolsce, które są przyjazne rodzinom z małymi dziećmi.

W stałej ofercie Oddziału dla Dzieci znajdują się zajęcia i warsztaty dla czytelników indywidualnych m.in.: Bajkowa Akademia, konkursy, zajęcia w ferie i wakacje, Bal karnawałowy, Miesiąc Papieski, Klub Maluszka, Noc w Bibliotece, Noc Andersena, Spotkania autorskie, Andrzejki, teatrzyki, spektakle, Mali Globtroterzy, Zajęcia plastyczne – Każdy może być artystą, Byli sobie…, ABC dobrego wychowania.

Przygotowaliśmy również ofertę dla szkół i przedszkoli, a tam m.in:
Brzeskie Dni Książki, Biblioteka jakiej nie znamy, Cała Polska Czyta Dzieciom, Miesiąc Papieski, Święto Pluszowego Misia, Korowód Bajkowych Postaci, Spotkania autorskie, Przed zapaleniem choinki- Świąteczne spotkanie w Oddziale dla Dzieci, Poranki z książką, teatrzyki, spektakle, Byli sobie…, ABC dobrego wychowania.

Zainteresowane szkoły i przedszkola prosimy o zapisy w Oddziale dla Dzieci osobiście lub telefonicznie (tel. (14)66-312-02, (14)68-64-550 wew. 15), z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Z biblioteczną ofertą wychodzimy również poza mury biblioteki. Odwiedzamy m.in. dzieci w szpitalu w Brzesku, w domu dziecka w Jasieniu oraz w szkołach i w przedszkolach.

Kierownik: Bernadeta Klimek
Pracownicy: Marzena Borowiec, Karolina Smoleń-Możgin, Anna Wnęk, Magdalena Wołek

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Inspektor Ochrony Danych Małgorzata Kucia
e-mail: ido@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe