Wystawa pt. "E...portret"

Dodano: 24 czerwca 2019

Ekspozycja prezentuje wybór zdjęć portretowych Edyty Świętek wykonanych przez Bogusława Hajduka. Sprawcą tej inicjatywy jest sam fotograf, który na wieść o organizowanym w Brzesku spotkaniu z autorką postanowił zaprezentować czytelnikom inne oblicze pisarki. Ze zdjęć spogląda na nas czasem stanowcza, czasem nieśmiała kobieta, której głębia spojrzenia hipnotyzuje odbiorcę. Fotografie można obejrzeć na I piętrze hallu głównego Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku do 26.07.2019 r.

Bogusław Hajduk - kolekcjoner, fotografik. Absolwent Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Na co dzień jest silnie związany z Brzeskiem, gdzie mieszka i pracuje. Dokumentuje fotograficznie ważne wydarzenia w życiu miasta: wystawy, koncerty, święta i inne imprezy kulturalne. Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX wieku. Przed laty pracował w prasie krakowskiej, a lokalnie współpracował z czasopismem BIM. Jego fotografie można odnaleźć w lokalnych serwisach informacyjnych, m.in. na portalu Informator Brzeski, z którym współpracuje od ponad 10 lat.

W czasie studiów poznał i zaprzyjaźnił się z Edytą Świętek. Znajomość przetrwała lata, a gdy pani Edyta stała się rozpoznawalną powieściopisarką, stworzył z jej udziałem serię zdjęć portretowych, które są chętnie wykorzystywane w promowaniu książek.

"Co pisarka może powiedzieć o Bogusławie Hajduku? Na pewno, że jest to postać nietuzinkowa. Należy do grona nielicznych osób, które potrafią wydobyć z człowieka głębię. Jego portrety to nie tylko twarze, ale również dusze i emocje. Nieprzeciętny fotograf, potrafiący w magiczny sposób uwiecznić ułamek rzeczywistości. Dzięki niemu chwila zyskuje rangę wydarzenia, które zapada w pamięć. Ja utrwalam otaczający mnie świat słowem, on robi to obrazem."
Edyta Świętek

Galeria zdjęć

Wystawa pt.

 

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe