"Ostatnie spotkanie z śp. ks. prałatem Franciszkiem Kostrzewą"

Dodano: 9 kwietnia 2024

4 kwietnia w sali wystawienniczo-odczytowej RCKB w Brzesku miała miejsce premiera filmu „Ostatnie spotkanie z śp. ks. prałatem Franciszkiem Kostrzewą” zrealizowanego przez Studio KOPERNIK działające przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Brzesku. Materiał dokumentalny, który wraz z dr Piotrem Dudą przygotowała młodzież licealna, został oparty na wywiadzie ze zmarłym niedawno księdzem Franciszkiem Kostrzewą – urodzonym w Brzesku, niezwykle zasłużonym i cenionym duszpasterzu, który w trakcie swojej wieloletniej posługi kapłańskiej pracował w Porąbce Uszewskiej, Radłowie, Starym Sączu oraz Krynicy-Zdroju, gdzie przez 19 lat sprawował urząd proboszcza. Ksiądz Franciszek Kostrzewa był również wieloletnim wykładowcą homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a także autorem książek o św. Jakubie.

W poruszającym dokumencie ksiądz Kostrzewa wraca wspomnienia do najwcześniejszych lat swojego życia i w sposób bardzo obrazowy, często z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów, opisuje dramatyczny czas okupacji niemieckiej, okres swojej edukacji w przeniesionym pod koniec II wojny światowej do pałacu Goetza brzeskim liceum, a także momenty związane z odkrywaniem w sobie powołania oraz represje, którymi doświadczona została jego najbliższa rodzina za to, że wybrał drogę kapłaństwa.

Film „Ostatnie spotkanie ze śp. ks. prałatem Franciszkiem Kostrzewą” jest dokumentem mającym szczególną wartość i na zawsze pozostanie piękną pamiątką po gorliwym kapłanie, którego życie i działalność zasługują na pamięć i podkreślenie.