Uczniowie PG nr 1 w Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym

Dodano: 11 grudnia 2012

W celu promowania swoich regionalnych zbiorów oraz lokalnej kultury bibliotekarze Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowali dla gimnazjalistów propozycję lekcji regionalnych, z której to skorzystała już pierwsza grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku.

Lekcja miała na celu zapoznanie młodzieży ze zbiorami Działu Bibliograficzno-Informacyjnego, oraz rozbudzenie zainteresowania lokalną historią i kulturą. W czasie zajęć młodzież poznała zbiory działu: książki o tematyce związanej z Brzeskiem i okolicami, czasopisma regionalne, brzeskie druki ulotne (plakaty, foldery, reklamy), archiwalne zdjęcia tworzące Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

Rozwiązując zadania oparte na korzystaniu ze zbiorów działu - uczniowie wspierali się katalogiem elektronicznym poznając jednocześnie funkcjonowanie ogólnego katalogu bibliotecznego.

Kontynuacją tych zajęć będzie spotkanie poświęcone tradycjom bożonarodzeniowym. W czasie pierwszej lekcji uczniowie zgłosili wiele pomysłów na tematykę kolejnych lekcji – dołożymy wszelkich starań aby zaspokoić te potrzeby informacyjne i zrealizować lekcję o średniowiecznym Brzesku lub zaprezentować najstarsze dokumenty świadczące o brzeskiej historii.