Historia Brzeska

Dodano: 23 maja 2013

W odpowiedzi na zainteresowanie uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku poprosiliśmy historyka sztuki i znawcę lokalnej historii – Jerzego Wyczesanego o przybliżenie młodzieży faktów dotyczących miasta. Była to dla gimnazjalistów wartościowa lekcja, w czasie której poznali różne rodzaje źródeł historycznych oraz nauki pomocnicze historii.

Dzieje Brzyska, Brzegu, aż wreszcie Brzeska od średniowiecznego założenia miasta aż po I wojnę światową ilustrują nieliczne dokumenty, pocztówki i fotografie zachowane do naszych czasów. Młodzież miała niepowtarzalną okazję nie tylko wysłuchać historii miasta, ale również zobaczyć mapę państwa Okocim, fotografie przedwojennego Brzeska oraz zdjęcia pałacu Goetzów. Kolekcję tych zdjęć, pocztówek i map prowadzący przygotował specjalnie dla uczestników zajęć.

Uczniowie wykazali zainteresowanie tematem i zadawali prowadzącemu całą serię pytań dotyczących mniejszości żydowskiej w Brzesku, najstarszych budynków, rodziny Goetzów i początków brzeskiego szkolnictwa.

Historia BrzeskaHistoria BrzeskaHistoria BrzeskaHistoria BrzeskaHistoria BrzeskaHistoria Brzeska