Brzeska Biblioteka na 10 miejscu w Rankingu Bibliotek wśród gmin miejsko-wiejskich w 2013 roku

Dodano: 29 listopada 2013

Z przyjemnością informujemy, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku zajęła 10 miejsce wśród gmin miejsko-wiejskich w trzeciej edycji Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki.

25 listopada 2013 roku na łamach dziennika „Rzeczpospolita” został ogłoszony Ranking Bibliotek 2013 z listą najlepszych placówek działających na terenie gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz małych miast do ok. 15 tys. mieszkańców. Ranking miał na celu wyłonienie najlepiej prowadzonych bibliotek w mniejszych samorządach. Wzięło w nim udział 763 biblioteki z całej Polski. Oceniano m.in.:

• dane statystyczne dotyczące liczby czytelników i wypożyczonych książek,
  • powierzchnię biblioteki,
  • wielkość księgozbioru nabytego po 2002 roku, jako procent całego zbioru,
  • nowe książki zakupione w 2012 roku,
  • dostęp do nowych mediów,
  • działające przy bibliotece kółka czytelnicze i literackie,
  • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i książki dla osób niedowidzących i niewidomych,
  • dotacje podmiotowe dla biblioteki w budżecie gminy w 2012 r.

Podsumowanie rankingu nastąpiło podczas uroczystej Gali w Warszawie, w czasie której wiceminister kultury Piotr Żuchowski powiedział: „Biblioteka jest najbardziej autentyczną instytucją kultury. Okazuje się, że najlepsze z nich prowadzone są wcale nie w tych gminach, które mają najwięcej pieniędzy, ale tam, gdzie władze rozumieją, jak ważne jest inwestowanie w kulturę”.

W całym rankingu można było uzyskać 335 pkt. Brzeska biblioteka uzyskała 265,5 pkt., co w rezultacie klasyfikuje ją na 10 miejscu wśród gmin miejsko-wiejskich i 23 miejscu w Polsce.