Scenografie Damiana Styrny

Dodano: 10 stycznia 2014

„Scenografie” to tytuł wystawy Damiana Styrny, której wernisaż miał miejsce 8 stycznia 2014 r. Damian Styrna - grafik, scenograf, ilustrator. Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej ASP 1993.

Od lat związany z zespołem Raz Dwa Trzy. Ma w swoim dorobku scenografie i animacje do koncertów i realizacji telewizyjnych zespołu. Współpracuje z Wojciechem Kościelniakiem, którego spektakle były wystawiane między innymi w Teatrze Muzycznym Capitol we Wroctawiu, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, przygotowując oprawy scenograficzne i animacje do następujących spektakli:

• Proces F. Kafki (2008),
  • Królowa Maab (2009),
  • Idiota wg F. Dostojewskiego (2009),
  • Lalka wg B. Prusa (2010),
  • Hair (2010),
  • Summertime, (2010),
  • Śluby wg A. Fredry (2011),
  • Ziemia Obiecana wg St. Reymonta (2011),
  • Frankenstein (2011),
  • Jagues Brell, Tak jest (2012),
  • Bal w Operze Juliana Tuwima (2012),
  • Operetka Witolda Gombrowicza (2012),
  • Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy wg scenariusza Ludwika Starskiego (2012),
  • Chłopi wg St. Reymonta (2013),
  • Mistrz i Małgorzata wg M. Bułhakowa (2013),

Osobę i dorobek artysty przedstawił Jerzy Wyczesany wspominając m.in. jego wkład w tworzenie oprawy graficznej pierwszych numerów czasopisma BIM. Natomiast sam artysta opowiedział o złożonym procesie powstawania scenografii. Ekspozycja obejmuje 38 plansz, na których można zobaczyć zdjęcia z wymienionych spektakli a także układ poszczególnych elementów składających się na konkretną scenografię. Wśród nich znajdują się także plakaty artysty wykonane do tych spektakli. Wystawa została zorganizowana przy współpracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku.

Wystawę można obejrzeć w Sali wystawienniczo-odczytowej w RCKB do połowy lutego. Chętnych serdecznie zapraszamy.

Scenografie Damiana StyrnyScenografie Damiana StyrnyScenografie Damiana StyrnyScenografie Damiana StyrnyScenografie Damiana StyrnyScenografie Damiana Styrny