Wszystkie moje mamy - spotkanie z Renatą Piątkowską i Elżbietą Malwiną Kożurno

Dodano: 3 czerwca 2014

21 maja w brzeskiej bibliotece odbyło się kolejne już spotkanie z Renatą Piątkowską, popularną autorką książek dla dzieci. Pisarce towarzyszyła lektorka Elżbieta Malwina Kożurno, która czytała fragmenty niezwykłej książki Wszystkie moje mamy. W książce tej Renata Piątkowska opowiada o wojnie, ale pokazuje wojnę widzianą oczami dziecka, a bardzo rzadko patrzymy na wojnę z tej perspektywy.

W opowieści o Szymonie, który jest głównym bohaterem książki, poznajemy Irenę Sendlerową, która uratowała około 2500 dzieci z warszawskiego getta. Jednym z uratowanych przez nią dzieci jest waśnie Szymek, który po wyprowadzeniu przez panią Irenę z getta, aby przeżyć musiał być raz Staszkiem, raz Maćkiem.. i mieć „ różne mamy”.

„Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro”. To przesłanie Ireny Sendlerowej wywarło duże wrażenie na uczniach ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku, które brały udział w spotkaniu.