Zwiedzamy Rumunię z Andrzejem Pasławskim

Dodano: 24 marca 2016

21 marca gościliśmy ponownie w Bibliotece krakowianina Andrzeja Pasławskiego - podróżnika i pasjonata przyrody. Tym razem za sprawą Pana Andrzeja uczniowie PG nr 2 w Brzesku przenieśli się do tajemniczej Rumunii.

Na mapie tego przepięknego i wciąż mało znanego kraju znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić. W czasie wędrówki po Rumunii gimnazjaliści mieli okazję poznać ją z innej perspektywy, zobaczyć niecodzienne miejsca - starożytną kopalnię złota Rosia Montana i największą w Europie kopalnię soli w Turdzie. Podziwiali też zjawiskowe Góry Solne, piękne jaskinie i wąwozy gór Bihor, błotne wulkany oraz "płonącą ziemię" - obszary, na których spod powierzchni ziemi wydobywają się płomienie.

Uczestnicy spotkania przejechali się także słynną trasą 67C czyli "Transalpiną" ? jedną z najsłynniejszych i najwyżej położonych dróg w Europie, będącą prawdziwym wyzwaniem dla zmotoryzowanych podróżników oraz trasą Transfogaraską, wiekopomnym dziełem wodza Caucescu. Poznali też całą prawdę o Draculi, który wcale nie mieszkał na Zamku Bran... Przez całe spotkanie przewijało się również najpopularniejsze auto Rumunii - dacia.

Jak zwykle podczas spotkania z Panem Andrzejem nie zabrakło bardzo ciekawych opowieści, pięknych widoków i sporej dawki humoru. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę z krakowskim podróżnikiem.