"Kultura? W zasięgu!"

Dodano: 1 grudnia 2017

Z okazji 100. rocznicy utworzenia Wojska Polskiego młodzież PSP nr 1 w Brzesku uczestniczyła w zajęciach przybliżających działalność polskiej armii w pierwszej połowie XX wieku. Stanowiły one połączenie aktywnego zwiedzania, warsztatów i gry terenowej.

Dzięki zastosowaniu różnych metod dydaktycznych, uczestnicy poznali w ciekawy sposób przebieg walk o niepodległą Polskę i jej granice, dowiedzieli się czym był "cud nad Wisłą", jak wyglądała kampania obronna 1939 roku, a także odkryli na czym polegała działalność Armii Krajowej.

W czasie mini wykładu i prezentacji multimedialnej uczestnicy zajęć otrzymali książki zawierające zadania, informacje i ciekawostki historyczne, w tym reprinty archiwaliów oraz fotografii. Młodzież mogła także "dotknąć historii" poprzez oglądanie i przymierzanie oryginalnych elementów ekwipunku żołnierskiego.

Po obejrzeniu ekspozycji Muzeum Armii Krajowej odbyła się gra terenowa. W jej trakcie uczestnicy pracując w grupach wcielili się w żołnierzy wywiadu, a ich zadaniem było m.in. wypełnienie tajnego raportu i odnalezienie ukrytego szyfru.

Wyjazd odbył się w zakresie programu edukacyjnego "Kultura? W zasięgu!" Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Brzesko w ramach działań profilaktycznych.