Wpływ I wojny na Brzesko i okolice - lekcja regionalna

Dodano: 14 marca 2018

Po dłuższej przerwie wracamy z cyklem lekcji promujących wiedzę o regionie brzeskim. Wczoraj, 13 marca 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie, tematycznie poświęcone lokalnym wydarzeniom sprzed 100 lat.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku obejrzeli wystawę historyczną, film o operacji gorlickiej, a zdobytą wiedzę przelewali na mapy tworząc przestrzenny obraz wydarzeń sprzed lat.

Pierwszym elementem lekcji zorganizowanej w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku było zapoznanie się z wystawą pt.: "W drodze do wolności - region brzeski 1914-1918" przygotowaną przez pracowników biblioteki z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Informacje z ekspozycji posłużyły uczniom do przygotowania mapy wydarzeń w regionie w latach 1914-1918.

Specjalną częścią spotkania była projekcja filmu "Operacja 15". Autor filmu: Marek Kołdras to dziennikarz prasowy i radiowy, pasjonat historii lokalnej, reżyser filmów dokumentalnych prezentujących regionalną historię, autor audio-przewodników historycznych po regionie tarnowskim. Tematem przewodnim filmu była operacja gorlicka i przełamanie linii frontu wschodniego pomiędzy Tarnowem a Gorlicami w 1915 roku.

W części warsztatowej uczniowie pracując w grupach korzystali z przygotowanych publikacji, poszukiwali odpowiedzi na zagadki w tekstach źródłowych i analizowali przygotowane materiały graficzne. Każda grupa miała za zadanie przygotować swoją mapę z jak największą liczbą naniesionych wydarzeń i istotnych miejsc.

Galeria zdjęć

Wpływ I wojny na Brzesko i okolice - lekcja regionalnaWpływ I wojny na Brzesko i okolice - lekcja regionalnaWpływ I wojny na Brzesko i okolice - lekcja regionalnaWpływ I wojny na Brzesko i okolice - lekcja regionalnaWpływ I wojny na Brzesko i okolice - lekcja regionalnaWpływ I wojny na Brzesko i okolice - lekcja regionalna

 

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe