Historia Borzęcina okiem Lucjana Kołodziejskiego

Dodano: 13 września 2018

12 września 2018 r. w Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Lucjanem Kołodziejskim, autorem książki "Borzęcin i okolice w czasie Wielkiej Wojny 1914-1918", w ramach cyklu Regionalne Spotkania Literackie.

Lucjan Kołodziejski jest znanym historykiem, autorem licznych publikacji dotyczących lokalnej historii. Jest nauczycielem dyplomowanym w Zespole Szkół w Borzęcinie Górnym. Jako pasjonat historii regionalnej, publikuje na łamach takich czasopism jak: Rocznik Tarnowski, Radło i Kurier Borzęcki. Od kilku lat pisze również książki, jest autorem: "80 lat Parafii Borzęcin Dolny 1936-2016", "Te Deum Laudamus: 80 lat parafii NMP Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym" oraz "Borzęcin i okolice w czasie Wielkiej Wojny: 1914-1918". Jako znany kolekcjoner archiwalnych zdjęć i pamiątek sprzed lat, wykorzystuje swoje zbiory aktywnie promując wiedzę o lokalnej historii wśród mieszkańców gminy Borzęcin oraz powiatu brzeskiego. Warta podkreślenia jest długoletnia, udana współpraca pana Kołodziejskiego z Gminną Biblioteką Publiczną w Borzęcinie. W borzęcińskiej Bibliotece promowanie wiedzy o regionalnej historii trwa od lat, mieszkańcy licznie biorą udział w prelekcjach pana Kołodziejskiego, poznając zarówno wydarzenia, postaci jak i obyczaje lokalne sprzed wielu lat.

Uczestnicy spotkanie w brzeskiej Bibliotece mieli okazję poznać historię Borzęcina w latach I wojny światowej, a ciekawa wypowiedź Lucjana Kołodziejskiego uzupełniona była o prezentację archiwalnych zdjęć dokumentujących m.in. odbudowę mostu przy kościele w Borzęcinie w grudniu 1914 r. Pracując nad najnowszą publikacją autor zadał sobie trud odtworzenia losów wielu żołnierzy pochodzących z Borzęcina i okolic. Dzięki jego staraniom możemy poznać sylwetki bohaterów sprzed lat. Publikacja "Borzęcin i okolice w czasie Wielkiej Wojny: 1914-1918" zawiera biogramy uczestników I wojny światowej, którzy pochodzili z terenu obecnej gminy Borzęcin. Autor przygotował szczegółowe listy poległych i rannych żołnierzy walczących na frontach I wojny. Zbierając materiał do publikacji nie poprzestał na źródłach archiwalnych, opracowaniach i artykułach naukowych, ale wykorzystał również wspomnienia mieszkańców oraz doniesienia prasowe z wojennego okresu.