Promocja Rocznika "Małopolska"

Dodano: 15 maja 2019

14 maja 2019 roku w PiMBP w Brzesku odbyła się promocja dwudziestego, jubileuszowego tomu rocznika "Małopolska. Regiony - Regionalizmy - Małe ojczyzny". Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.

Zaproszonych gości powitała dyrektor PiMBP w Brzesku Karina Legutek. Na promocję przybyli m.in. dyrektor WBP w Krakowie Anna Wiśniewska, wiceburmistrz Brzeska Grzegorz Brach, prof. Zdzisław Noga, członkowie redakcji - Żaneta Bednarz, Iwona Górny, Joanna Grzeszczuk, dr Mateusz Wyżga, przewodnicząca Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury Barbara Miszczyk oraz prezes Brzeskiego Towarzystwa "Gryf" Mieczysław Mietła.

Rocznik "Małopolska" jest wydawnictwem ciągłym, które w szerokim kontekście prezentuje o małych ojczyznach, ich mieszkańcach, wydarzeniach, kulturze, zwyczajach, lokalnej tożsamości. - To czasopismo unikatowe, które tworzyli wybitni luminarze polskiej nauki, jak Feliks Kiryk, Franciszek Ziejka - mówił prowadzący spotkanie redaktor naczelny rocznika prof. Zdzisław Noga.

Rocznik zawiera teksty naukowe, popularno-naukowe, materiały źródłowe, recenzje, sprawozdania, które popularyzują bogatą przeszłość i dziedzictwo kulturowe Małopolski.

Podczas spotkania dr Jan Stefan Gawlik zaprezentował swój artykuł "Działalność rodziny Goetzów-Okocimskich w Krakowie, Galicji i w Polsce południowej. Z kolei dr Jacek Kulig mówił "O organach historycznych Małopolski".

Promocję wydawnictwa uświetnił występ muzyczny młodzieży z Miejskiego Ośrodka Kultury, który przygotowali Ewelina Stępień i Krzysztof Musiał.