QUIZ o legendach

Dodano: 22 maja 2019

16 maja 2019 roku na zaproszenie biblioteki publicznej - Filia Maszkienice odbyła się lekcja quiz o legendach regionalnych dla klasy 6 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach. Wydarzenie to weszło w ramy obchodów Tygodnia Bibliotek w 2019 roku. Lekcję przeprowadziła Leokadia Rudek - pracownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku.

Promowanie wiedzy o regionie to jeden z istotnych elementów jakimi zajmuje się Dział Bibliograficzno-Informacyjny. Wśród regionalnych publikacji historycznych i kulturowych znaleźć można cenne perełki w postaci zapisanych legend regionalnych. Każda miejscowość ma swoje klechdy o niezwykłych miejscach, postaciach i wydarzeniach sprzed wieków, zebrane w jednym zbiorze stanowią ciekawy katalog lokalnych gawęd o tym co niewyjaśnione.

Quiz o legendach regionalnych ma na celu zapoznanie uczniów z tekstami legend i zainspirowanie do dalszych samodzielnych poszukiwań. W czasie lekcji wykorzystana jest metoda gry jako udowodniony sposób na głębsze zaangażowanie uczniów w proces zdobywania wiedzy. W czasie rozgrywek drużyny rywalizują ze sobą o kolejne punkty, a podstawą do ich zdobycia jest wiedza zaczerpnięta z tekstów legend oraz ;żyłka gracza".

Tegoroczne hasło: #biblioteka wskazuje na dwoistość biblioteki. Z jednej strony biblioteka jest silnie osadzona w tradycji i kulturze, z drugiej strony wykorzystuje nowoczesne rozwiązania w codziennych zadaniach. Tak też ma miejsce w przypadku quizu o legendach, wykorzystujemy zapisaną tradycję (legendy) i nowoczesne metody (gra) aby skutecznie przekazać wiedzę i atrakcyjnie zachęcić dzieci i młodzież do poznawania kultury i historii regionu.