Mówią kamienie - wystawa prac Janusza Mytkowicza

Dodano: 9 września 2020

7 września, dokładnie dwa lata po pierwszym w Brzesku zaprezentowaniu prac artysty, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę dzieł malowanych na kamieniach. 7 września 2018 roku Biblioteka Pedagogiczna w Brzesku była gościnnym miejscem dla ikon autorstwa Janusza Mytkowicza. Tym razem, dzięki staraniom Lucyny Grzesik - pracownika naszej biblioteki, Czytelnia Działu Dorosłych stała się przestrzenią ekspozycyjną dla tej niestandardowej formy wyrazu.

Kamienie, pomimo swej miniaturowej formy, nie ograniczyły artysty w różnorodności tematycznej, technice wykonania ani precyzji pociągnięć narzędziem malarskim.

„Kamień czaruje swą bezpretensjonalnością, historią nieskromną jednak, bo tysiącleci...” mówił artysta w czasie otwarcia. Chociaż kamienie zostały przez niego zniewolone do prezentowania wysiłku twórczego, pietyzm z jakim autor traktuje całą kolekcję i jednocześnie każdy kamień z osobna, wskazuje jak cenne są dla niego nawet najmniejsze dzieła.

Wystawę można obejrzeć do 30 września w Czytelni Działu Dorosłych RCKB, w godzinach pracy biblioteki.