"Łączy nas pamięć" - 78. rocznica likwidacji brzeskiego getta

Dodano: 11 września 2020

W najbliższą niedzielę, 13 września w Brzesku znów zabrzmi echo wspomnień o bliskich niegdyś, a niemal zapomnianych obecnie starszych braciach w wierze. Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku oraz Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog. Wspólna Historia” w Młodziejowicach przygotowali kolejny Marsz Pamięci w 78. rocznicę likwidacji brzeskiego getta. Jednym z punktów programu jest modlitwa ekumeniczna przy budynku dawnej bożnicy przy ul. Puszkina. Nasza Biblioteka przez wiele lat zlokalizowana była właśnie w tym obiekcie.

Elementem prezentowanej od 7 września w Czytelni Działu Dorosłych wystawy Janusza Mytkowicza „Mówią kamienie” jest ekspozycja poświęcona pamięci brzeskich Żydów. Prezentujemy zdjęcie przedstawiające dzieła artysty nawiązujące do obchodów rocznicy likwidacji brzeskiego getta.

Korzystając z zasobów Cyfrowego Archiwum stworzonego w 2011 r. przy naszej Bibliotece przedstawiamy fragment wspomnień Stanisławy Żurek - naocznego świadka marszu Żydów prowadzonych na stację kolejową, tuż przed wywiezieniem do obozu w Bełżcu.

Informacje dotyczące historii brzeskiej społeczności żydowskiej można znaleźć w Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym PiMBP w Brzesku.