Zostaliśmy "Biblioteką Bezglutenową"!

Dodano: 9 lutego 2021

W styczniu nasza biblioteka została laureatem konkursu „Biblioteka Bezglutenowa”. Projekt „BB” został ogłoszony przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, firmę Good Books oraz pracownię graficzną Mile Widziane. Zadania konkursowe miały charakter literacko-kulinarny; napisaliśmy wiersz i stworzyliśmy przepis na potrawę dla osób pozostających na diecie bezglutenowej. W nagrodę otrzymaliśmy książki o celiakii, wśród nich pozycje w przystępny sposób przedstawiający zagadnienie dzieciom.

Celiakia jest trwającą przez całe życie autoimmunologiczną chorobą o podłożu genetycznym. Polega na nietolerancji przez organizm glutenu? białka zawartego w różnych zbożach. Szacuje się, że co najmniej 1% populacji choruje na celiakię. Choroba może ujawnić się w różnym wieku, przez wiele lat można także leczyć się na inne schorzenia, nie wiedząc, że tak naprawdę doskwiera nam celiakia. Zamierzeniem organizatorów konkursu było zwrócenie uwagi na problemy osób zmagających się z chorobą i upowszechnienie wiedzy o sposobach jej leczenia.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku posiada zbiór książek o celiakii, poradników żywieniowych z przepisami na dania bez glutenu. Zapraszamy do korzystania z literatury znajdującej się w naszych zasobach bibliotecznych.

Galeria zdjęć

Zostaliśmy Zostaliśmy Zostaliśmy

 

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 Kontakt

Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku

Plac Targowy 10
32-800 Brzesko

tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl

Inspektor Ochrony Danych Małgorzata Kucia
e-mail: ido@bibliotekabrzesko.pl

Dane kontaktowe