Wystawa gobelinów Lucyny Marii Batko

Dodano: 9 marca 2021

8 marca w brzeskiej bibliotece otwarto wystawę Lucyny Marii Batko pt. „Gobeliny”. Wernisaż odbył się w niewielkim gronie zaproszonych osób z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, ekspozycja będzie dostępna dla indywidualnych zwiedzających do 16 kwietnia br. w godzinach pracy biblioteki w sali 101 (I piętro).

Lucyna Maria Batko jest absolwentką Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, poświęciła swoją działalność tkaninom, głównie gobelinom. Pracowitość i temperament, zdolność i wytrwałość oraz doskonała znajomość przedmiotu przyniosły zadziwiające, doceniane efekty. Tkaniny artystyczne powstające w ramach pracy, między innymi dla „Wandy” i „Cepelii”, wędrowały w szeroki świat, znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach. We współpracy z innymi artystami powstały serie tkanin niezwykłych, zawsze unikalnych. W przygotowaniu seria „Batkanów”.

Prezentowana w brzeskiej bibliotece ekspozycja jest zarazem okazją do świętowania 40-lecia pracy twórczej artystki.

Pani Lucynie podczas wystawy, zarówno na etapie jej przygotowywania, promocji, jak i udostępniania zwiedzającym, towarzyszy zaprzyjaźniony z artystką i brzeską biblioteką artysta Janusz Mytkowicz, którego prace można było podziwiać w zeszłym roku na wystawie „Mówią kamienie” eksponowanej w Czytelni Działu Dorosłych.

Za udział w otwarciu wystawy serdecznie dziękujemy burmistrzowi Brzeska Tomaszowi Latosze, radnej Rady Miejskiej w Brzesku Barbarze Borowieckiej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku Ewelinie Stępień, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Filia w Brzesku Alicji Koźmińskiej, dyrektorowi Dębińskiego Centrum Kultury Łukaszowi Przybyle, emerytowanej kierownik Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Zamek w Dębnie Krystynie Gurgul oraz wszystkim zwiedzającym.