Powaby i powidoki malarstwa Janiny Drużkowskiej-Cader

Dodano: 17 stycznia 2023

Kolejny rok w brzeskiej bibliotece rozpoczął się wystawą malarstwa brzeskiej artystki Janiny Drużkowskiej-Cader. Emerytowana nauczycielka fizyki i matematyki od lat pozostaje wierna trudnej technice akwareli, w której to – niczym w tańcu – przenika się światło i woda, do czego nawiązuje tytuł samej wystawy: „Taniec światła z wodą – powaby i powidoki natury”. Na wystawie, którą oglądać można do końca lutego w godzinach otwarcia biblioteki, prezentowany jest wybór prac artystki. Motywem przewodnim jest natura, która dla malarki stanowi niewyczerpane źródło inspiracji, na obrazach znajdziemy wiele kwiatów, pejzaży, pojawiają się także obrazy w tematyce wiejskiej oraz kilka martwych natur.

Wernisaż wystawy odbył się w sobotnie popołudnie i zgromadził liczne grono zainteresowanych malarstwem brzeskiej artystki. Jest to pierwsza samodzielna ekspozycja Janiny Drużkowskiej-Cader, która wcześniej swoje prace prezentowała w ramach ekspozycji zbiorowych w Centrum Kultury Podgórza, Krakowskim Forum Kultury, Klubie Kazimierz oraz w pomieszczeniach Willi Decjusza. Wśród gości nie zabrakło malarskich mistrzów wciąż doskonalącej swoje umiejętności podczas różnego rodzaju warsztatów brzeszczanki. Wernisaż przybrał formę spotkania autorskiego z debiutującą w brzeskim środowisku artystką, wzbogacony był także o program artystyczny. Rozmowę przeplatała muzyka na żywo w wykonaniu Magdaleny i Krzysztofa Kaniów, wśród utworów znajdowały się również autorskie kompozycje Krzysztofa Kani. Teksty poetyckie nawiązujące do obrazów zaprezentowała natomiast córka malarki, Agnieszka.

Obrazy Janiny Drużkowskiej-Cader prezentowane na wystawie eksponowanej w brzeskiej bibliotece są – jak pisze pisarka i tłumaczka Dorota Zańko, której tekst towarzyszy wystawie – niczym podróż: „Janina Drużkowska-Cader zabiera nas na wędrówkę przez spokojne krajobrazy rozciągające się pod niespokojnymi niebami, pokazuje, jak domy odbijają się w wodzie stawu, samotność żurawia portowego, zamyślone lasy, melancholię kobaltowo-turkusowych gór… Czasem stajemy twarzą w twarz z kwiatami – z wrażeniem, że to nie my przyglądamy się rezolutnym fiołkom i zagadkowym hibiskusom, tylko one nam”. Zapraszamy do oglądania tej niezwykłej, pełnej barw i harmonii wystawy.

Janina Drużkowska-Cader
Urodziła się w 1953 roku, mieszka w Brzesku. Z wykształcenia jest fizykiem, a jej życie zawodowe zdominowane było przez matematykę i fizykę. Mówi, że: „przyszedł w końcu czas, aby rozwijać tę drugą półkulę mózgu odpowiedzialną za twórczość”. Uważa – podobnie jak wielu artystów – że zajęcie się malarstwem akwarelowym uratowało także i ją przed zbytnim pogrążaniem się w troski oraz nadało jeszcze większy sens życiu, rozbarwiając go światłem pozytywnego patrzenia na ludzi i naturę.

Malarstwo ćwiczy pod okiem profesjonalistów, gdyż technika akwarelowa jest techniką niełatwą. Od pięciu lat jest członkiem grupy akwarelowej w Centrum Kultury Podgórza w Krakowie prowadzonej przez znaną akwarelistkę krakowską – Ewę Gadnicką-Włodarczyk. W ostatnich latach swoje umiejętności doskonaliła także na warsztatach online u innych wybitnych akwarelistów – Adama Papke, Krystyny Lubański oraz Krzysztofa Ludwina. Utrzymuje kontakt z Grupą Krakowską z Willi Decjusza w Krakowie, prowadzoną przez Beatę Zubę. Z jej wykładów oraz zwiedzanych pod jej przewodnictwem wystaw w krakowskich muzeach czerpie dużo wiedzy i inspiracji. Systematycznie wyjeżdża na coroczne plenery w Poroninie z Ewą Gadnicką-Włodarczyk.

Brała udział również w zajęciach plenerowych u Adama Papke w Kazimierzu nad Wisłą i Krystyny Lubański w pabianickim Afloparku. Jej fascynacja akwarelami sprawiła, że zainteresowała się sposobami uprawiania tego rodzaju malarstwa przez światowe sławy akwareli: Yuko Nagayamę i Shirley Trevenę. Uczestniczy w wystawach zbiorowych w Centrum Kultury Podgórza, gdzie w ostatnich edycjach konkursu plastycznego „Cztery pory roku” zdobyła drugie i trzecie miejsce. W 2022 r. zdobyła I wyróżnienie w konkursie „Sercem i pędzlem” organizowanym przez Miasto Kraków. Jej prace były wystawiane na wystawach zbiorowych Grupy Krakowskiej z Willi Decjusza w Krakowskim Forum Kultury, Klubie Kazimierz oraz w pomieszczeniach Willi Decjusza.

Uważa, że wszyscy jesteśmy powołani do tworzenia piękna, bo „potęga Dobra schroniła się w naturze Piękna”, jak to przed wiekami powiedział Platon, a które to przesłanie podkreślił Jan Paweł II w „Liście do Artystów” z 4 kwietnia 1999 roku.