Inauguracja miesiąca papieskiego

Dodano: 5 października 2012

Wystawa „Jan Paweł II – Apostoł Pokoju” oraz prelekcja Waldemara Smaszcza „Jan Paweł II – papież i poeta” rozpoczęły obchody Miesiąca Papieskiego zorganizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku.

4 października 2012 r. w sali wystawienniczej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego otwarto wystawę fotograficzną, na której podziwiać można zdjęcia autorstwa Arturo Mari, oraz Baik Nam Sik. Arturo Mari był oficjalnym dokumentalistą Jana Pawła II, którego rodzina przez dwa pokolenia związana była z Watykanem. Upamiętniał wydarzenia związane z pontyfikatami kolejnych papieży: Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I, Jana Pawła II, a obecnie Benedykta XVI.

Baik Nam Sik to znany koreański fotograf, szczególnie lubiany przez papieża Jana Pawła II. Jego zdjęcia znajdujące się na wystawie są wykonane techniką panoramiczną.

Wieczór inauguracyjny uświetniony został prelekcją Waldemara Smaszcza – pisarza, historyka literatury, krytyka, eseisty i tłumacza. Zaproszony do wygłoszenia prelekcji na temat poezji Jana Pawła II przybliżył zgromadzonym piękno i prostotę wierszy Ojca Świętego. Odkrywał zapisane w wierszach uwielbienie Boga, doświadczenie Jego mistycznej obecności i nieuchronność ostatecznego z Nim spotkania. Prelegent zajmuje się poezją polską począwszy od Bogurodzicy po współczesność, dlatego w jego wypowiedziach wiele było nawiązań do innych utworów poetyckich. Jana Pawła II stawia w jednym rzędzie z naszymi największymi poetami: Herbertem, Miłoszem, Różewiczem, Szymborską i Norwidem.

Patronat honorowy nad miesiącem papieskim objął Burmistrz Miasta Brzeska Grzegorz Wawryka oraz Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła – ks. Józef Drabik. Patronat medialny nad wydarzeniami Miesiąca Papieskiego objął Gość Niedzielny.