81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska

Dodano: 13 września 2023

Tegoroczne obchody 81. rocznicy zagłady brzeskich Żydów w ramach uroczystości pod wspólną nazwą „Brzesko. Łączy nas pamięć” długo pozostaną w myślach i sercach wszystkich uczestników, którzy wzięli w nich udział. To szczególne wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia”, Burmistrza Brzeska Tomasza Latochę, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury miało wyjątkowy charakter, ponieważ bardzo licznie wzięli w nim udział potomkowie brzeskich Żydów, którzy z różnych zakątków świata dotarli do naszego miasta specjalnie na tę okazję.

Wydarzenia związane z uroczystymi obchodami, na które wraz ze współorganizatorami zaprosiła pierwszego dnia brzeska biblioteka odbyły się w budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Pierwszym i zarazem niezwykle wzruszającym akcentem, który wprowadził uczestników spotkania w atmosferę przedwojennego Brzeska, była prezentacja krótkiego filmu zrealizowanego przez Piotra Dudę na podstawie zdjęć wykonanych w 1929 roku przez Schaje Weissa – ojca obecnego na tegorocznych obchodach prof. Charlesa Weissa. Po projekcji materiału video, wszyscy zgromadzeni mieli możliwość obejrzeć wyjątkowe prace poświęcone pamięci brzeskich Żydów, których autorem jest artysta Janusz Mytkowicz. W skierowanych do gości słowach twórca podkreślił, że Żydzi są bardzo ważnym tematem w jego szerokiej i różnorodnej twórczości: „są w moich myślach, emocjach, refleksjach, snach”. Kolejnym wydarzeniem, które nastąpiło po prezentacji prac Janusza Mytkowicza była prelekcja „Historia rodziny Sternreichów z Borzęcina”, którą wygłosił Lucjan Kołodziejski – historyk, który od wielu lat krzewi pamięć o ludziach i wydarzeniach związanych z regionem brzeskim. Szczególnego charakteru temu niezwykle ciekawemu wykładowi dodała obecność członków rodziny Sternreich, którzy na co dzień mieszkają w Izraelu.

Zwieńczeniem spotkania, które stanowiło pierwszą część obchodów zaplanowanych na ten dzień, były wspomnienia potomków żydowskich rodzin, które przed II wojną światową zamieszkiwały Brzesko. Wśród osób, które opowiedziały o swojej przeszłości był także posiadający wspaniałą pamięć 95-letni Dov Landau – jedyny żyjący z ocalałych z Holocaustu brzeskich Żydów. Historie, którymi zechcieli podzielić się uczestnicy obchodów, wywołały wiele wzruszeń i pozwoliły wszystkim choć na moment przenieść się do świata, który został zniszczony w czasie wojny.

Prezes Stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia” doktor Anna Brzyska podkreśliła, że takie spotkania sprawiają, że przybyli goście mogą poczuć, że brzescy Żydzi nie zostali zapomniani, a trauma obecnych pokoleń chociaż częściowo może zostać uleczona.

81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska81. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Brzeska