Halina Biernat patronką nowego skweru

Dodano: 20 listopada 2023

W listopadowe popołudnie upamiętniono w Brzesku związaną z miastem poetkę Halinę Biernat. Decyzją Rady Miejskiej nowo wydzielony skwer znajdujący się pomiędzy ulicą Uczestników Ruchu Oporu a skwerem Jana Burlikowskiego, a zatem w pobliżu budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego i Ogródka Jordanowskiego, otrzymał właśnie jej imię. Uroczystość zawiązaną z tym uhonorowaniem przygotowali Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, Urząd Miejski w Brzesku oraz dzieci Haliny Biernat.

Rodzina poetki, osoby reprezentujące lokalne instytucje oraz pragnące oddać cześć pamięci o zmarłej w 2021 r. w wieku 104 lat poetce, 16 listopada zgromadzili się na skwerze noszącym od teraz jej imię. Powitani przez burmistrza Brzeska Tomasza Latochę oraz kierowniczkę Działu Dorosłych PiMBP w Brzesku Monikę Sachę, wysłuchali odczytanej przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Marię Kądziołkę Uchwały nadającej imię skwerowi oraz uczestniczyli w odsłonięciu okolicznościowej tablicy informującej o patronce skweru. Jako przedstawiciel rodziny wystąpił Stanisław Biernat. Dalsza część uroczystości odbyła się już w bibliotecznych murach. Refleksję o zmarłej poetce i jej twórczości odczytała wieloletnia przyjaciółka Maria Dziwiszewska. Utwory „Moje hobby” /ze zbioru „Moje hobby”/, „Moja Mała Ojczyzna” /ze zbioru „Kwiat paproci”/, „Świat jest piękny” /ze zbioru „Malowanki”/ oraz „W naszym mieście” /ze zbioru „Moje hobby”/ w swoich interpretacjach zaprezentowała natomiast młodzież: Patrycja Dudek, Iga Bartusiak, Maria Kokoszka i Gabriel Przybyłko, przygotowani przez swoją nauczycielkę Agatę Podłęcką. Poetyckie wspomnienie przedstawiła także Anna Gaudnik, również brzeska poetka. Z samą Haliną Biernat można się było natomiast spotkać dzięki nagraniom. W tle spotkania eksponowane były tomiki poezji oraz biograficzna plansza stanowiąca część wystawy „Oni tworzyli historię ziemi brzeskiej” przygotowanej z okazji jubileuszu 50-lecia Brzeskiego Towarzystwa Gryf. Poczęstunek wieńczący uroczystość był czasem wspomnień i kuluarowych rozmów.

Halina Biernat – poetka, zasłużona mieszkanka Brzeska, aktywna członkini stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz rozwoju miasta. Urodziła się w 1917 r. w Żywcu. W 1939 r. wraz z rodziną przeprowadziła się do Brzeska, rodzinnego miasta swojej mamy, gdzie poznała męża, Jana Biernata. Pracowała w administracji w browarze w Okocimiu. Zmarła w 2021 r. w wieku 104 lat. Pozostawiła po sobie 11 tomików poezji i ponad tysiąc wierszy o tematyce religijnej, patriotycznej i obyczajowej. Ważne miejsce w jej twórczości zajmuje Brzesko i okolice miasta.