Rok z Fredrą w brzeskiej bibliotece

Dodano: 18 grudnia 2023

W ustanowionym przez Sejm RP na 2023 r. Roku Fredry w nawiązaniu do 230. rocznicy urodzin mistrza polskiej komedii brzeska biblioteka realizowała projekt „Mocium Panie, czas na czytanie! – promocja czytelnictwa poprzez postać i twórczość Aleksandra Fredry” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W ramach różnorodnych działań projektowych skierowanych do wszystkich grup wiekowych PiMBP w Brzesku promowała znajomość biografii pisarza, jego twórczość jako należącą do najważniejszych dzieł piśmiennictwa polskiego, a także poezję jako taką, będącą obecnie niszowym gatunkiem literackim. Nieodłącznym elementem wszystkich wydarzeń było rozbudzanie zainteresowania literaturą i promowanie czytelnictwa jako aktywności atrakcyjnej także dla młodego pokolenia, czemu sprzyjać miały różnorodne formy działań – gry, pokazy, warsztaty, spotkania.

Na realizowany przez bibliotekę projekt złożyło się 50 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w których wzięło udział 3350 osób: dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodziców, osób w wieku senioralnym. Z dziećmi w Oddziale dla Dzieci brzeskiej biblioteki i jej filiach oraz współpracujących z nimi instytucjach spotkali się pisarka Anna Czerwińska-Rydel, autorka biograficznej powieści dla dzieci o Aleksandrze Fredrze, związany z regionem brzeskim aktor Karol Polak, a także pisarz i animator występujący ze swoim literackim show pod pseudonimem Pan Poeta. Dzieci przedszkolne w kostiumach nawiązujących do bajek Fredry przeszły ulicami Brzeska w bajkowym korowodzie, śpiewając i skandując bajkowe piosenki. Aktorzy i aktorki z niepełnosprawnościami wystąpili dla najmłodszych w przedstawieniu „Fredro wiecznie żywy”. Młodzież na dużym ekranie oglądała „Zemstę” w klasycznej realizacji Teatru Telewizji z 1972 r. Zarówno młodsi, jak i starsi mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „W świecie dzieł Aleksandra Fredry”, a nadesłane na niego prace przez kilka miesięcy można było podziwiać w bibliotecznej przestrzeni. Starsze klasy szkoły podstawowej licznie wzięły udział w lekcjach bibliotecznych poświęconych ojcu polskiej komedii oraz grze literackiej przybliżającej jego biografię i twórczość, której poszczególne zadania trzeba było odnaleźć w różnych pomieszczeniach biblioteki. Międzypokoleniowe atrakcje czekały na Rodzinnym happeningu poetyckim, gdzie w sobotnich godzinach popołudniowych i wieczornych bawiliśmy się poezją na różnych polach. Twórczość liryczną w wymiarze lokalnym, chociaż z motywem przewodnim z Fredry, przybliżyła brzeska poetka i animatorka grup teatralnych Agata Podłęcka. Najbardziej gwiazdorskim spośród wydarzeń było natomiast spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim, któremu jako doświadczonemu aktorowi Fredro nie był obcy, o czym można się było przekonać, słuchając jego wykonania fragmentu wspomnień dramatopisarza „Trzy po trzy”. Wyjątkowe było także spotkanie, w którym wzięła udział młodzież, a popołudniu także słuchacze i słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z praprawnukiem Aleksandra Fredry – Maciejem Szeptyckim, współtwórcą Fundacji Rodu Szeptyckich oraz Domu Komedii Aleksandra Fredry, który opowiedział o tym, jak to jest mieć takiego wyjątkowego przodka i jak z ramienia rodziny dba o zachowanie pamięci o nim.

Rok z Fredrą w brzeskiej bibliotece był czasem niezwykle intensywnym i inspirującym. Wszystkie zrealizowane wydarzenia udowodniły, że Fredro jest wciąż żywy, a jego twórczość może stanowić pretekst do wielu atrakcyjnych działań. Relacje o zdjęcia z poszczególnych wydarzeń dostępne w archiwum aktualności na stronie biblioteki.