Feeria barw w bibliotece - "Malowane kamienie" autorstwa Wandy Cupał

Dodano: 2 lutego 2024

Przestrzeń Wypożyczalni Działu Dorosłych wraz z początkiem lutego wypełniły piękne wzory i kolory dekorujące kamienie, których autorką jest Wanda Cupał – mieszkanka Bochni, przez pewien czas jako pielęgniarka zawodowo związana także z Brzeskiem. Wystawie kamieni towarzyszy także ekspozycja fotografii prezentujących kamienie i wisiorki na tle natury. Wśród dostępnych dla oglądających prac dominuje wzór mandali, który fascynuje artystkę. Jest to rysunek na planie koła, wywodzący się z tradycji hinduskiej i uważany za symbol harmonii i doskonałości. Tworzenie mandali jest także wykorzystywane jako działanie terapeutyczne, pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej. Pozwala rozwijać wyobraźnię, koncentrację, emocje, wyrażać uczucia, lęki, myśli, rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową oraz wyciszyć się i zrelaksować. Podczas ich malowania dąży się do perfekcji i samodoskonalenia. Artystka przyznaje: „najbardziej lubię malować właśnie takie wzory w kształcie mandali, zachwyca mnie nieskończona ilość możliwości tworzenia nowych form. Jednak najbardziej fascynuje mnie to, że daję drugie życie kamieniom, które tysiące lat leżały w błocie, ktoś niekiedy je kopnął ze złością, że plączą się pod nogami, a już na pewno nie podziwiał”.

Wernisaż wystawy odbył się w czwartkowy wieczór w bardzo sympatycznym gronie zarówno zaprzyjaźnionych z artystką gości z Bochni, jak i sympatyków sztuki z Brzeska. Autorka prac z prawdziwą pasją opowiedziała o początkach swojego hobby, znaczeniu posiadania zainteresowań, zwłaszcza w wieku emerytalnym oraz swoim warsztacie twórczym. Ogromne wrażenie na wszystkich uczestniczących w wernisażu zrobiły także same prace – ich kunsztowność, zestawienie kolorystyczne, finezyjność wzorów.

Malowane kamienie są dostępne dla odwiedzających do 29 marca w godzinach otwarcia biblioteki. Fotografie eksponowane są w holu na I piętrze, natomiast kamienie w Wypożyczalni Działu Dorosłych. Swoją twórczością artystka dzieli się na fanpage?u: www.facebook.com/Malowanekamienie