Za datami, na które spoglądamy codziennie w papierowych lub elektronicznych kalendarzach, kryją się historie o ludziach, miejscach i wydarzeniach z bliższej lub dalszej przeszłości. Historie często niezwykle, imponujące, a z pewnością warte przypomnienia. W ramach nowego bibliotecznego cyklu poświęconego historii i dziedzictwu Brzeska i regionu będziemy prezentować kalendarium regionalne „Ukryte w datach”. Grafiki oparzone datą i krótkim opisem będą zamieszczane na profilu biblioteki na Facebooku, na stronie internetowej, a także eksponowane przy Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym. Zapraszamy na wspólną wyprawę w przeszłość!
09.05.1939 – Bombardowanie Słotwiny
5 września 1939 roku, czyli zaledwie cztery dni po wybuchu II wojny światowej, niemieckie samoloty zbombardowały znajdujący się przy węźle kolejowym Słotwina-Brzeska pociąg ewakuacyjny wiozący ludność cywilną, której znaczną część stanowiły dzieci. Chociaż nigdy nie udało się ustalić dokładnej liczby ofiar, szacuje się, że w wyniku tej barbarzyńskiej zbrodni mogło zginąć nawet 200 osób, a kilkaset zostało rannych.
Pamięć o ofiarach tego tragicznego wydarzenia, które już na zawsze naznaczyło pierwsze dni września, pozostaje wśród mieszkańców ziemi brzeskiej wciąż żywa.
Na zdjęciu jedna z mogił ofiar bombardowania w lesie słotwińskim. Źródło: Jan Burlikowski, Kronika Miasta Brzeska 1385-1944, t. V.
25.07.1904 – Wielkie pożar Brzeska
Dokładnie 120 lat temu, 25 lipca 1904 roku, wybuchł jeden z największych pożarów w historii Brzeska. W jego wyniku spłonęła większa część zabudowań znajdujących się na terenie miasta, a tysiące ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową i dorobku całego swojego życia. Wśród spalonych budynków był między innymi magistrat, kościół św. Jakuba, kościół św. Ducha i główna synagoga.
Dzięki ogromnemu poświęceniu mieszkańców oraz zdecydowanej i konsekwentnej postawie władz miejskich niemal doszczętnie zniszczone Brzesko zostało jednak odbudowane. Wyjątkowym symbolem skutecznego podźwignięcia się miasta z ruin jest znajdujący się na ulicy Kościuszki zabytkowy budynek dawnego ratusza oraz wspaniałe secesyjne kamienice okalające rynek.
W związku z tą szczególną rocznicą, która przypomina o bardzo tragicznym wydarzeniu, ale także o wielkim przywiązaniu ludzi do swojego miasta, zapraszamy do obejrzenia krótkiego montażu video zatytułowanego „Brzesko 1904. Pożar i odbudowa” przygotowanego przez brzeską bibliotekę w ramach działań mających na celu upamiętnienie lokalnego dziedzictwa.
18.07.1864 – urodziny Jana Albina barona Goetza Okocimskiego
Dokładnie 160 lat temu przyszedł na świat Jan Albin Goetz Okocimski – właściciel browaru Okocim, Poseł oraz Senator Rzeczypospolitej Polskiej, wieloletni działacz samorządowy, a także zasłużony dla kraju i lokalnej społeczności filantrop. Mąż Zofii z hr. Sumińskich, ojciec Zofii Albiny, Jana Reginalda, Elżbiety Róży, Marii Pii oraz Antoniego Jana.
Nazywany przez niektórych „ojcem ubogich”, był zawsze wrażliwy na troski potrzebujących, czego najlepszym dowodem jest prowadzona przez całe życie bardzo szeroka działalność o charakterze społecznym. Wśród licznych zasług poczynionych przez Jana Albina Goetza Okocimskiego na rzecz mieszkańców regionu brzeskiego, można wymienić między innymi wsparcie budowy i renowacji kościołów, szkół, domów pracowniczych, fundacje stypendiów naukowych dla młodzieży, a także pomoc ofiarom wielkiego pożaru Brzeska w 1904 roku. Pięknym wyrazem szacunku, jakim cieszył się wśród swoich podwładnych, jest popiersie przedstawiające jego podobiznę, które zostało ufundowane przez wdzięcznych pracowników browaru.
18.05.1927 – Jan Władysław Brzeski został wybrany przez Radę Miasta na burmistrza Brzeska
Dokładnie 97 lat temu, 18 maja 1927 roku, doktor Jan Władysław Brzeski został wybrany przez Radę Miasta na burmistrza Brzeska. Ten niezwykle ceniony i popularny w całym regionie lekarz oraz społecznik swoją działalnością i ofiarną pomocą drugiemu człowiekowi zapisał piękną kartę w historii Brzeska. Wśród jego licznych inicjatyw i przedsięwzięć znalazła się między innymi budowa łaźni miejskiej oraz ośrodka zdrowia. Doktor Brzeski był również wieloletnim prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie prowadził amatorski zespół teatralny oraz wygłaszał wiele prelekcji popularyzujących literaturę oraz historię.
Kiedy we wrześniu 1939 roku Niemcy zbombardowali pociąg znajdujący się na Słotwinie, uruchomił szpital polowy oraz zorganizował transport dla najciężej rannych do innych szpitali. Za swoją niezłomną postawę oraz społeczną i patriotyczną działalność był dwukrotnie uwięziony przez Niemców. W wyniku drugiego aresztowania wywieziono go do obozu KL Auschwitz, gdzie zmarł 11 marca 1942 roku. Na cmentarzu parafialnym w Brzesku znajduje się jego symboliczny grób.
19.04.1909 – Podjęcie uchwały o uroczystym poświęceniu kamienia węgielnego pod budowę ratusza miejskiego
Dokładnie 115 lat temu, 19 kwietnia 1909 roku, Rada Gminna Miasta Brzeska podjęła uchwałę o uroczystym poświęceniu kamienia węgielnego pod budowę ratusza miejskiego, który został wzniesiony kilka miesięcy później. Konieczność budowy nowego ratusza związana była z największym w dziejach miasta pożarem w 1904 roku, w wyniku którego spłonął dotychczasowy budynek Magistratu. Wykonawcą sporządzonego w 1908 roku projektu jednego z najpiękniejszych i najstarszych budynków w mieście był architekt Gabriel Niewiadomski, prace budowlane wykonała natomiast krakowska firma budowlana Wilhelma Aptera. Siedziba władz miejskich, wzniesiona zgodnie z nurtem popularnego wówczas historyzmu, szybko stała się jedną z architektonicznych wizytówek Brzeska.
28.03.1981 – śmierć Zofii Włodek z Goetzów Okocimskich
Dokładnie 43 lata temu, w wieku 91 lat, zmarła Zofia Włodek z Goetzów Okocimskich – zasłużona działaczka społeczna, która w czasie kryzysu gospodarczego, a także w okresie I i II wojny światowej niosła ofiarną pomoc potrzebującym. Podczas okupacji niemieckiej była również zaangażowana w działalność Armii Krajowej oraz w organizację tajnego nauczania. Prezeska Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet (archidiecezja krakowska), doktor filozofii, publicystka i tłumaczka. Najstarsza córka Jana Albina Goetza Okocimskiego i Zofii Jadwigi z Sumińskich oraz żona profesora Jana Zdzisława Włodka. Po śmierci została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
14.03.1893 – śmierć Jana Ewangelisty Goetza
Dzisiaj mija 131. rocznica śmierci Jana Ewangelisty Goetza – założyciela browaru Okocim oraz zasłużonego dla lokalnej społeczności filantropa. Słynący z dobroczynności i działalności na rzecz regionu, ufundował w Okocimiu neogotycki kościół i pierwszą szkołą powszechną, a także zainicjował tam powstanie pierwszej w okolicach Brzeska biblioteki. Po śmierci został pochowany w krypcie grobowej kościoła parafialnego w Okocimiu.
10.03.1865 – Urodziny pochodzącego z Okocimia premiera Juliana Nowaka
Dokładnie 159 lat temu przyszedł na świat Julian Ignacy Nowak – lekarz, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, społecznik, miłośnik i popularyzator sztuki, a także minister oraz premier rządu II Rzeczypospolitej w 1922 roku. Ten wybitny naukowiec i polityk był najstarszym dzieckiem mieszkających i prowadzących gospodarstwo rolne w Okocimiu Kazimierza i Teodozji z domu Siewakowskiej, którzy po śmierci spoczęli na miejscowej nekropolii. Pierwszym miejscem, w którym przyszły premier Polski czerpał wiedzę o świecie była szkoła powszechna w Okocimiu.
2.03.1942 – zamordowanie Jędrzeja Cierniaka przez niemieckiego okupanta
Dzisiaj mija 82. rocznica śmierci Jędrzeja Cierniaka – urodzonego w Zaborowie (gmina Szczurowa) wybitnego twórcy Teatru Ludowego, zasłużonego działacza oświatowego i społecznego, legionisty, pisarza, a także człowieka oddanego sprawie poprawy warunków życia na polskiej wsi. Za swoją tajną działalność niepodległościową podczas II wojny światowej został uwięziony przez niemieckiego okupanta w więzieniu na Pawiaku, a następnie rozstrzelany w ramach tzw. Potajemnej egzekucji więźniów Pawiaka przeprowadzonej najprawdopodobniej na terenie obozu w Treblince. Chociaż ciała Jędrzeja Cierniaka do dziś nie udało się odnaleźć, został upamiętniony symboliczną mogiłą w Palmirach oraz inskrypcją na grobie swoich rodziców w Zaborowie.
19.02.1940 – śmierć Jana Zdzisława Włodka
Dokładnie 84 lata temu zmarł prof. UJ Jan Zdzisław Włodek – legionista, dziekan Wydziału Rolniczego UJ, zasłużony społecznik i miłośnik fotografii. Profesor Włodek był wnukiem założyciela Browaru Okocim Jana Ewangelisty Goetza oraz mężem Zofii Goetz-Okocimskiej, którą poślubił w 1912 roku w Okocimiu. Zmarł z wycieńczenia organizmu dziesięć dni po powrocie z niemieckiego obozu w Sachsenhausen, w którym uwięziono go w wyniku „Sonderaktion Krakau” – hitlerowskiej akcji wymierzonej w polskie środowisko naukowe. Został pochowany w rodzinnej kaplicy na cmentarzu parafialnym w Niegowici.
Osobom zainteresowanym postacią Jana Zdzisława Włodka polecamy również publikację „Prof. Jan Zdzisław Włodek (1885-1940). Ojczyzna śmierci warta...” przygotowaną przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, która jest dostępna do pobrania pod linkiem: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/publikacje-edukacyjne-i/144382,Prof-Jan-Zdzislaw-Wlodek-Ojczyzna-smierci-warta-PDF.html."Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."
Maria Dąbrowska
Kontakt
Powiatowa i Miejska Biblioteka
Publiczna w Brzesku
Plac Targowy 10
32-800 Brzesko
tel./ fax. (14) 66-312-02, (14) 68-64-550
e-mail: kontakt@bibliotekabrzesko.pl
Inspektor Ochrony Danych Małgorzata Kucia
e-mail: ido@bibliotekabrzesko.pl
Dane kontaktowe